Materiały używane przez stomatologa do wypełnień

Materiały kompozytowe, które popularnie nazywa się białymi wypełnieniami, są najczęściej stosowane przy rekonstrukcji zębów. Służą do wypełnienia i odbudowy, tak aby uzyskać efektowną i wytrzymałą odbudowę, która odwzorowuje naturalny wygląd zęba.

Jakie są rodzaje materiałów kompozytowych

Kompozyty stomatologiczne dzielimy na te klasyczne, które zawierają jedynie wypełniacz o małej wielkości kilku mikrometrów oraz te nowej generacji materiały hybrydowe, idealnie sprawdzające się na wszelkich powierzchniach zębów bocznych i przednich. Takie kompozyty posiadają wiele odcieni, dzięki czemu można je idealnie dopasować do koloru pozostałych zębów i uzyskać efekt kameleona, czyli optycznego zlewania się połączonego wypełnienia ze ścianą zęba.

Niestety, ale użycie standardowych kompozytów tylko z jednym odcieniem, nie da nam takiego efektu i nie pozwoli osiągnąć niewidzialnego wypełnienia. Dlatego zdecydowanie lepiej jest postawić na estetyczne kompozyty hybrydowe, które charakteryzują się:

niskim stopniem ścieralności, wysoką odpornością na nacisk podczas spożywania posiłków, bardzo dobrym kontrastem w obrazie RTG zębów, małym skurczem polimeryzacyjnym, doskonałym przyleganiem do szkliwa i zębiny.

Jakie są największe zalety kompozytów stomatologicznych

Nowoczesne kompozyty stomatologiczne do odbudowy zębów pozwalają wykonać tak zwaną technikę warstwowego nakładania kompozytu wraz z uwzględnieniem protokołu adhezyjnego. Metoda ta polega na wykonaniu odpowiedniej grubości kilku warstw zębiny wraz z wytworzeniem plamek, przezierności i mikropęknięć, co jest możliwe wyłącznie dzięki szerokiej gamie kolorów materiałów stomatologicznych.

Żeby jednak wykonać tak dokładne naśladowanie natury, wymagane są nie tylko nowoczesnej generacji kompozyty, ale również odpowiednia wiedza i doświadczenie lekarza. Dopiero gdy zachowane zostaną wszystkie powyższe czynniki, pacjent będzie miał zagwarantowaną wytrzymałą i unikatową odbudowę, która odwzorowuje prawdziwy wygląd naturalnych zębów.

Kiedy stosuje się kompozyty stomatologiczne i gdzie je kupić

Coraz szersze są wskazania do stosowania materiałów kompozytowych. Najczęstsze z nich to: odbudowa zębów po leczeniu endodontycznym, utrata tkanek twardych z powodu urazowych złamań lub choroby próchnicowej, korekta położenia i kształtu zęba albo wrodzone zabarwienia.

Najwyższej jakości kompozyty światłoutwardzalne oferuje sklep.marrodent.pl. Materiały dostępne w asortymencie sprowadzane są od zaufanych i cenionych producentów. Szeroka gama produktów pozwala indywidualnie dopasować kolor odcieni, dzięki czemu pacjent uzyskuje estetyczny wygląd wypełnień.

Recommended Articles

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *