Materiały używane przez stomatologa do wypełnień

Materiały kompozytowe, które popularnie nazywa się białymi wypełnieniami, są najczęściej stosowane przy rekonstrukcji zębów. Służą do wypełnienia i odbudowy, tak aby uzyskać efektowną i wytrzymałą odbudowę, która odwzorowuje naturalny wygląd zęba.

Jakie są rodzaje materiałów kompozytowych

Kompozyty stomatologiczne dzielimy na te klasyczne, które zawierają jedynie wypełniacz o małej wielkości kilku mikrometrów oraz te nowej generacji materiały hybrydowe, idealnie sprawdzające się na wszelkich powierzchniach zębów bocznych i przednich. Takie kompozyty posiadają wiele odcieni, dzięki czemu można je idealnie dopasować do koloru pozostałych zębów i uzyskać efekt kameleona, czyli optycznego zlewania się połączonego wypełnienia ze ścianą zęba.

Niestety, ale użycie standardowych kompozytów tylko z jednym odcieniem, nie da nam takiego efektu i nie pozwoli osiągnąć niewidzialnego wypełnienia. Dlatego zdecydowanie lepiej jest postawić na estetyczne kompozyty hybrydowe, które charakteryzują się:

niskim stopniem ścieralności, wysoką odpornością na nacisk podczas spożywania posiłków, bardzo dobrym kontrastem w obrazie RTG zębów, małym skurczem polimeryzacyjnym, doskonałym przyleganiem do szkliwa i zębiny.

Jakie są największe zalety kompozytów stomatologicznych

Nowoczesne kompozyty stomatologiczne do odbudowy zębów pozwalają wykonać tak zwaną technikę warstwowego nakładania kompozytu wraz z uwzględnieniem protokołu adhezyjnego. Metoda ta polega na wykonaniu odpowiedniej grubości kilku warstw zębiny wraz z wytworzeniem plamek, przezierności i mikropęknięć, co jest możliwe wyłącznie dzięki szerokiej gamie kolorów materiałów stomatologicznych.

Żeby jednak wykonać tak dokładne naśladowanie natury, wymagane są nie tylko nowoczesnej generacji kompozyty, ale również odpowiednia wiedza i doświadczenie lekarza. Dopiero gdy zachowane zostaną wszystkie powyższe czynniki, pacjent będzie miał zagwarantowaną wytrzymałą i unikatową odbudowę, która odwzorowuje prawdziwy wygląd naturalnych zębów.

Kiedy stosuje się kompozyty stomatologiczne i gdzie je kupić

Coraz szersze są wskazania do stosowania materiałów kompozytowych. Najczęstsze z nich to: odbudowa zębów po leczeniu endodontycznym, utrata tkanek twardych z powodu urazowych złamań lub choroby próchnicowej, korekta położenia i kształtu zęba albo wrodzone zabarwienia.

Najwyższej jakości kompozyty światłoutwardzalne oferuje sklep.marrodent.pl. Materiały dostępne w asortymencie sprowadzane są od zaufanych i cenionych producentów. Szeroka gama produktów pozwala indywidualnie dopasować kolor odcieni, dzięki czemu pacjent uzyskuje estetyczny wygląd wypełnień.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *