Zwolnienie pracy serca – w jaki sposób można kontrolować, czy serce nie bije zbyt wolno

Najczęstszymi objawami arytmii serca jest przyspieszone lub zwolnione jego bicie. W obydwu przypadkach wiąże się to z zaburzeniami pracy serca, a co za tym idzie z nieprzyjemnymi objawami, utrudniającymi normalne funkcjonowanie. Nieprawidłowości w pracy serca mają przyczyny zarówno ściśle związane z jego schorzeniami, jak również istnieje szereg innych chorób w ogóle nie związanych z problemami sercowymi, które mimo wszystko mają wpływ na rytm jego bicia.

Rzadkoskurcz – czego jest przyczyną i jakie są objawy

Ze zwolnieniem pracy serca mamy do czynienia, gdy częstotliwość jego bicia wynosi mniej niż 60 uderzeń na minutę. Jeśli serce nie dostarczy do organizmu wystarczającej ilości natlenowanej krwi, pojawia się dość poważny problem. Przyczyną występowania bradykardii, czyli zwolnionego rytmu serca może być zarówno zaburzenie systemu generowania impulsów, jak i zaburzenie ich przewodzenia. Do najczęstszych objawów rzadkoskurczu zaliczamy:

  • zawroty głowy
  • kłopoty z koncentracją
  • senność
  • wzmożone ziewanie
  • dezorientacja
  • brak siły
  • nagła utrata przytomności

W jaki sposób zdiagnozować i leczyć bradykardię

Rytm serca dobrze jest mieć pod kontrolą, niezależnie od występowania niepokojących symptomów, gdyż większość arytmii przebiega bezobjawowo. Zaopatrując się w domowe EKG, kardia mobile, mamy możliwość w dowolnym miejscu i o dowolnej porze skontrolować pracę serca. Kardia mobile jest urządzeniem bezpiecznym, pozwalającym na stworzenie własnej historii wyników, co znacznie ułatwia konsultację lekarską. Badanie EKG w przypadku rzadkoskurczu jest konieczne do postawienia właściwiej diagnozy. Jeżeli bradykardia doprowadza do omdleń, może być niezbędne wszczepienie rozrusznika, który będzie stymulować pracę serca. W lżejszych przypadkach wystarczy leczenie farmakologiczne, polegające na podaniu dożylnie atropiny lub też poprzez naklejenie specjalnej elektrody na skórę. Ważne jest jednak, by stosunkowo wcześnie zgłosić się do lekarza i rozpocząć leczenie, ponieważ dzięki temu można ustrzec się przed wszczepieniem stymulatora serca.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *