Kiedy została podjęta ta najważniejsza, być może decyzja w życiu o wyleczeniu się z alkoholizmu, pojawia się szereg pytań i wątpliwości związanych z metodami leczenia, ich skutecznością oraz tym, co czeka alkoholika podczas zabiegu wszywki alkoholowej i jak się do niego przygotować. Na te wszystkie pytania z pewnością dokładnie odpowie lekarz, po zgłoszeniu się do kliniki leczącej uzależnienia. Warto jednak dowiedzieć się więcej na temat wszywek, czym się różnią i jak organizm funkcjonuje po zaszyciu.
Rodzaje wszywek alkoholowych
Najczęściej wszywki alkoholowe różnią się:
- stężeniem leku, odpowiednio dobranym do stopnia uzależnienia
- rodzajem szwów – mogą być użyte rozpuszczalne lub nierozpuszczalne
- sposobem podania antybiotyku – może być zapisany na receptę lub podany w formie zastrzyku domięśniowego podczas wizyty
Przygotowanie do zabiegu
Pierwszym krokiem przed implantacją wszywki, jak w przypadku każdego zabiegu, jest szczegółowy wywiad medyczny. Pacjent powinien szczerze opowiedzieć o swoim stanie zdrowia, leczonych chorobach i tych, które były w przeszłości. Lekarz wykonuje test alkomatem – w przypadku, kiedy wynik jest zerowy, można przystąpić do wykonania zabiegu. Osoby, które zażywają leki przeciwzakrzepowe, powinny odstawić je na kilka godzin przed wykonaniem zabiegu w celu uniknięcia intensywnego krwawienia z powstałej rany.
Jak wygląda zabieg wszywki alkoholowej
Sam zabieg jest małoinwazyjny i dość krótki. Po podaniu znieczulenia, chirurg wykonuje nacięcie, po czym umieszcza tabletki disulfiranu i zaszywa. Zabieg ten jest bezbolesny. Warto jednak pamiętać o odpowiednim dbaniu o ranę, ponieważ mimo szybkiego jej gojenia, nie należy zaniedbywać miejsca wszycia i poddać go odpowiedniej higienie. Sygnałem alarmowym, że z raną dzieje się coś niepokojącego jest jej zaczerwienienie, uczucie ciepła w miejscu zaszycia lub pojawienie się twardej, pulsującej grudki. Wówczas należy pilnie skontaktować się z lekarzem, by nie dopuścić do zakażenia. Jeśli jednak nie ma niepokojących objawów, wystarczy jedna wizyta kontrolna lub jeśli zostały użyte nierozpuszczalne szwy – wizyta w celu ich usunięcia.