Nałogowe spożywanie alkoholu dewastuje organizm człowieka. Następuje powolne wyniszczanie narządów wewnętrznych, aż do utraty ich wydolności. Efektem takiego działania może być niestety zakończenie życia chorego. Jednym z narządów najbardziej narażonych na negatywny wpływ alkoholu jest serce wraz z całym układem krążenia. Jak zatem wygrać z nałogiem i cieszyć się długim życiem?
Oddziaływanie nałogowego spożywania alkoholu na układ sercowo-naczyniowy
Osoby nadużywające alkoholu bardzo dewastują mięsień sercowy oraz powodują patologię jego pracy. Dzieje się tak za sprawą etanolu i produktów jego przemiany, które mają bardzo szkodliwe działanie. Alkoholicy z chorym sercem natomiast jeszcze mocniej będą tu odczuwać skutki picia.
Choroba alkoholowa serca objawia się następująco:
- przyspieszone tętno
- zaburzony rytm pracy serca
- płytki i skrócony oddech
- powiększenie mięśnia sercowego
- bóle serca i jego okolic
- szmery podczas oddychania
- nieprawidłowy wynik badania EKG
Zaburzenie rytmu serca z początku może nie być odczuwalne i krótkotrwałe. Z czasem jednak napady stają się bardziej intensywne, co przejawia się migotaniem przedsionków, częstoskurczem czy dotkliwymi bólami sercowymi. Długotrwałe zaburzenia rytmu serca mogą doprowadzić do nieodwracalnych zmian w mięśniu sercowym.
Nieodwracalne zmiany w mięśniu sercowym dokonują się w zaawansowanej fazie choroby i są wynikiem długotrwałego spożywania alkoholu. W efekcie dochodzi do:
- obrzęków
- sinicy bez wysiłku
- stałych duszności
Finałem stałego nadużywania alkoholu i nieleczenia dolegliwości sercowych może być zatrzymanie krążenia płucnego, spowodowanie obrzęku płuc, a następnie zakończenie życia chorego.
Innym powikłaniem choroby alkoholowej układu krążenia jest nadciśnienie tętnicze. Rozwija się ono w wyniku długotrwale utrzymującego się podwyższonego tętna poprzez regularne spożywanie alkoholu.
Jak alkoholik może uratować swoje serce
Pierwszym krokiem jest poddanie się całkowitej abstynencji. Dla chorego jest to często ciężki wyczyn, dlatego też warto wspomóc swą walkę o zdrowie zabiegiem zaszycia alkoholowego.
Wszywka alkoholowa Wrocław to bardzo dobry sposób na uratowanie zdrowia i życia alkoholikowi, ponieważ:
- wspomaga efektywną terapię
- wzmacnia trening motywacji do niepicia
- uczy odmowy propozycji alkoholu
- wyrabia warunkowy odruch niechęci do sięgnięcia po trunek
- jej pozytywne działanie utrzymuje się długo (do 12 miesięcy)
- pozwala na rekonwalescencję zdewastowanego alkoholem organizmu