Nie bez przyczyny panuje przekonanie, że łazienka, będąca zwykle najmniejszym pomieszczeniem w domu, jest najdroższa, jeśli chodzi o jej wykończenie. Ma na to wpływ wiele czynników, ale jedno jest pewne: wybieranie najtańszych rozwiązań nie jest dobrym pomysłem. Planując zatem zakup nieruchomości warto wziąć pod uwagę koszty, jakie trzeba będzie przeznaczyć na doprowadzenie jej do stanu pozwalającego na wygodne i bezpieczne korzystanie.
Co należy brać pod uwagę, podliczając koszty wykończenia łazienki
Jako pomieszczenie, w którym woda odgrywa bardzo duże znaczenie, zwykle wybierane do łazienek są płytki, które łatwo utrzymać w czystości, osuszyć, a także takie, z którymi nic się nie dzieje pod wpływem wilgoci. Aby wybrać odpowiednie płytki, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim ich:
- Nasiąkliwość
- Antypoślizgowość
- Ścieralność
Zakup płytek to inwestycja na długie lata, więc warto wziąć pod uwagę nie tylko ich wygląd, ale i trwałość, zwłaszcza jeśli chodzi o te podłogowe. Zabezpieczenie przed uszkodzeniami mechanicznymi, wpływem detergentów, a także przed upadkiem to najważniejsze cechy dobrych płytek. Dlatego oszczędność w tym przypadku nie jest najlepszym rozwiązaniem. Kolejnym elementem jest zakup potrzebnych sprzętów. O ile późniejsza wymiana uszkodzonej pralki, czy suszarki nie jest zbyt skomplikowana, to wanna, toaleta lub prysznic zwykle wiąże się ze skuwaniem płytek i dodatkowymi kosztami, a także wizją kolejnego remontu w łazience, więc tutaj również warto zadbać o wyposażenie dobrej jakości.
Dodatkowe koszty przy remoncie łazienki
Podczas obliczania kosztów remontu łazienki, ważne jest jeszcze to, czy mieszkanie jest zakupione na rynku pierwotnym, czy wtórnym. W starym budownictwie może się okazać, że potrzebna jest dodatkowo wymiana instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej, czego również nie można bagatelizować. Lepiej bowiem dokonać wymiany starych rur na etapie remontu, niż później, kiedy już położone są płytki i zamontowane sanitariaty. To, ile kosztuje wykończenie łazienki będzie zależało od tych wszystkich czynników, jak również kosztów robocizny. Aby obliczyć, ile trzeba będzie w nią zainwestować wymaga zatem dokładnego rozeznania w cenach materiałów oraz cennikach firm zajmujących się tego typu pracami.