Do czego używane mogą być regranulaty LDPE

Regranulaty LDPE stanowią element gospodarki obiegu zamkniętego, a ich wykorzystanie przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. Wytwarza się je w 100% z recyklingu, a przy zachowaniu wysokiej jakości produkcji, gotowe wyroby zapewniają parametry materiału zbliżone do pierwotnego surowca. Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się, jak produkuje się LDPE i co się z niego wytwarza.

Czym jest LDPE

LDPE (ang. Low Density Polethylene), to polietylen o niskiej gęstości, czyli tworzywo sztuczne, wykonane z monomeru etylenu. Warto podkreślić, że ten termoplast nie jest nowym wynalazkiem, a po raz pierwszy został wyprodukowany w 1933 r. Pozyskano go wówczas, stosując proces wysokociśnieniowy przez polimeryzację wolnorodnikową. Co ciekawe, tej samej metody produkcji używa się do dziś, jednak obecnie wyroby wykonane z LDPE poddaje się recyklingowi, zgodnie z zasadami gospodarki obiegu zamkniętego.

LDPE a ekologia

Czy tworzywo sztuczne może być ekologiczne? LDPE uznaje się za materiał ekologiczny, ponieważ ulega w 100% ponownemu przetworzeniu. Z trafiających do recyklingu produktów gotowych wytwarza się regranulat LDPE, który dostarczany jest do zakładów przemysłowych jako baza dla produkcji wyrobów gotowych i poszczególnych elementów. Polietylen o niskiej gęstości jest szeroko stosowany m.in. w przemyśle spożywczym, rolnictwie, budownictwie i innych gałęziach gospodarki.

Regranulaty LDPE – wytwarzanie

Przetwarzaniem produktów z LDPE zajmują się wyspecjalizowane zakłady, które w wieloetapowym i złożonym procesie technologicznym wytwarzają ze zużytych wyrobów – regranulaty LDPE można znaleźć w ofercie: https://contalen-recycling.com/oferta/. W uproszczeniu proces ten polega na rozdrobnieniu materiału wsadowego, a następnie uplastycznieniu go i regranulacji. Wspierany jest takimi czynnościami jak usuwanie zanieczyszczeń, sortowanie, oczyszczanie rozdrobnionego już tworzywa, homogenizacja, odgazowanie czy filtracja umytych już płatków LDPE. Regranulat poddaje się suszeniu, mieszaniu i uśrednianiu. Dopiero taki produkt nadaje się do ponownego użycia.

Zastosowanie regranulatu LDPE

Zastosowanie LDPE w postaci regranulatu jest bardzo szerokie. Produkuje się z niego m.in. wykorzystywane w gospodarstwie domowym:

  • plastikowe opakowania;
  • folie gładkie i stretchowe;
  • kubeczki i talerzyki;
  • wiadra, doniczki, pudełka.

Regranulat LDPE stanowi materiał, z którego w procesie produkcji powstają folie stosowane nie tylko w gospodarstwie domowym, ale także w ogrodnictwie, rolnictwie czy budownictwie (np. folie izolacyjne). Z LDPE wytwarza się także różnego rodzaju rury.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *