Firma jednoosobowa – czy potrzebne jest firmowe konto

Zakładając własną firmę, poza korzyściami wynikającymi z pracą na swoje konto, takimi jak samodzielne podejmowanie decyzji i brak przełożonego, każdy liczy głównie na korzyści finansowe. Wszelkie operacje, zarówno przychodzące, takie jak zapłata od klienta lub wychodzące, m.in. podatek, koszty towaru, rozliczenia z podwykonawcami, w zależności od rodzaju prowadzonej działalności w większości muszą trafiać i wypływać z konta bankowego. Pojawia się wówczas dylemat, czy jednoosobowa firma musi mieć firmowe konto, czy też może wykorzystać swoje prywatne do tych celów?

Czy założenie firmowego konta jest obowiązkowe

Zgodnie z przepisami, mikroprzedsiębiorcy, których obecnie jest najwięcej na rynku, zatrudniający do 10 osób i nie przekraczający określonego rocznego dochodu, nie muszą zakładać konta firmowego. Jeśli jednak chcą oni korzystać z prywatnego konta do celów firmowych, musi być zgłoszone, że służy do prowadzenia działalności. Należy jednak dobrze przemyśleć, czy jest to dobra decyzja. Znacznie łatwiej bowiem zarządzać finansami firmowymi, kiedy nie łączą się z prywatnymi oszczędnościami, wpływając na powstanie chaosu w domowym i firmowym budżecie. Do innych zalet można zaliczyć:

  • Ułatwienie w prowadzeniu księgowości
  • Wgląd w przypadku kontroli skarbowej tylko na konto firmowe
  • Zaliczenie opłat związanych z prowadzeniem konta do kosztów uzyskania przychodu
  • Możliwość prowadzenia kilku kont w przypadku uzyskiwania dochodu z różnych źródeł

Najważniejsze, by każdy rachunek bankowy był zgłoszony do urzędu skarbowego, a jeśli będą z nich korzystać inne osoby, należy nadać im odpowiednie uprawnienia w banku. Najlepsze konto firmowe można wybrać, analizując warunki jego założenia.

Na co można wydawać pieniądze z konta firmowego

Osoby fizyczne, prowadzące jednoosobową działalność, mogą korzystać z konta firmowego również w przypadku, kiedy zabraknie im środków na koncie prywatnym, a pilnie muszą za coś zapłacić. Jednak używanie pieniędzy firmowych do załatwiania prywatnych zobowiązań nie jest zbyt wygodne, mając na uwadze planowanie i kontrolę wydatków w firmie. Można jednak wykonać przelew również w drugą stronę – uzupełniając wykorzystane do prywatnych celów środki.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *