Dendrobium jest rodzajem storczyka, który poleca się początkującym miłośnikom roślin doniczkowych. Nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych, by pięknie rozkwitnąć. Nazwa tego kwiatu pochodzi z języka greckiego, gdzie „dendron” oznacza „drzewo” a „bios” – życie. Żyje głównie na drzewach, co czyni go epifitem. Nie wykorzystuje ich jednak pasożytniczo, a jedynie stara się uzyskać lepszy dostęp do światła. Storczyki oczyszczają powietrze ze szkodliwych toksyn.
Dendrobium naturalnie występuje w Azji – południowych Chinach, Tajlandii i północnych Indiach na obszarach górskich nieprzekraczających 1800 m n.p.m. Osiąga od 30-70 cm wysokości – łodygę stanowią wzniesione, zgrubiałe pędy – „pseudobulwy”. Eliptyczne, zielone liście są ułożone naprzemiennie. Kolor różni się w zależności od odmiany. Starsze egzemplarze mogą zachwycać mnogością kolorów. Najczęściej spotyka się kwiaty koloru białego lub fioletowego. Dendrobium kwitnie w lutym-marcu przez kilka tygodni.
Jak dbać o dendrobium
Ten storczyk posiada zdolności adaptacyjne do różnych warunków klimatycznych. Jeśli trzymamy go w domu, najlepiej jest go postawić na parapecie, gdzie dosięgnie go dużo światła słonecznego. Nie lubi jednak suchego, ciepłego powietrza, co oznacza, że ciepłe powietrze z kaloryfera może mu zaszkodzić. Preferuje wilgotność na poziomie 50%, jeśli wilgoci będzie zbyt wiele, zacznie gnić. Dobrym sposobem na utrzymanie odpowiedniej wilgotności wokół dendrobium jest spryskiwanie przestrzeni obok niego wodą. Nie należy jednak nanosić jej na liście, ani kwiaty. Storczyka należy podlewać 1-2 razy w tygodniu, zimą rzadziej. Preferuje on przezroczyste doniczki.
Od maja do jesieni dendrobium może przebywać na zewnątrz – w temperaturach od 18-22 °C, najlepiej w pobliżu zbiornika wodnego lub basenu. Jesienią i zimą, w stanie spoczynku, nie należy nawozić rośliny. Niektórzy hodowcy w ogóle nie podlewają dendrobium, gdy przebywa ona w chłodnym pomieszczeniu w zimie (pojawią się kwiaty, gdy temperatura będzie wynosić od 8-12°C). Jeśli korzenie marszczą się, jest to znak, że trzeba ją podlać. Roślinę należy obserwować i patrzyć, jak reaguje na warunki, które jej zapewniamy, a wtedy długo będzie ozdobą naszego domu.
Co jest najważniejsze w uprawie storczyka dendrobium?
- zapewnienie odpowiedniej temperatury powietrza, różniej na przestrzeni roku
- utrzymanie wilgotności na poziomie 50%
- zapewnienie dostępu do światła słonecznego