Endoproteza stawu biodrowego – kiedy jest konieczna

Staw biodrowy łączy tułów z kończynami dolnymi. Sprawuje bardzo ważną funkcję i kiedy pojawia się długotrwały ból, utrudniający prawidłowe funkcjonowanie, a inne możliwości leczenia nie dają rezultatu, wówczas z pomocą przychodzi endoproteza stawu biodrowego.

Przyczyny i objawy schorzeń prowadzących do wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego.

Głównymi przyczynami dolegliwości bólowych, ograniczających ruchomość stawu biodrowego są:

  • zaawansowana choroba zwyrodnieniowa
  • reumatoidalne zapalenie stawów
  • martwica głowy kości udowej

Zwyrodnienie jest najczęstszym wskazaniem do operacji wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego.

W większości zwyrodnienie stawu biodrowego wynika z wad rozwojowych bioder. Jednak niektóre schorzenia, takie jak cukrzyca, nadwaga, jak również urazy bioder przebyte w dzieciństwie powodują ryzyko jego wystąpienia.

Pierwszym zauważalnym objawem tego schorzenia jest ból w biodrze oraz w pachwinie. Najpierw pojawia się on przy podczas poruszania, ale z czasem daje o sobie znać nawet, kiedy pozostajemy bez ruchu.

Kiedy jest konieczność wszczepienia endoprotezy

Jest to rozwiązanie proponowane dopiero wówczas, gdy inne metody leczenia, takie jak gimnastyka, fizjoterapia, czy leki przeciwzapalne i przeciwbólowe nie dają rezultatu. Endoproteza stawu biodrowego pozwala odzyskać pełną sprawność w biodrze oraz pomaga pozbyć się uciążliwego bólu. Dzięki współczesnym metodom, istnieje mniejsze ryzyko powikłań pooperacyjnych, niż kiedyś.

Jak wygląda taki zabieg

Po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu lekarskiego i wykonaniu badania radiologicznego, ortopeda dobierze odpowiednią endoprotezę. Zabieg polega na usunięciu uszkodzonych części stawu biodrowego, a następnie wszczepieniu elementów sztucznych, które od tej pory przejmą funkcje uszkodzonych struktur. 

Po wykonanym zabiegu zalecana jest rehabilitacja. Dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom i systematycznej pracy rehabilitanta z pacjentem, przynosi ona bardzo dobre rezultaty i zapewnia szybki powrót do sprawności.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *