Sposoby kalibracji alkomatu

Każdy alkomat, niezależnie od modelu, wymaga regularnej kalibracji. Daje to gwarancję, że uzyskany wynik będzie zawsze w 100 procent precyzyjny. Niestety, urządzenie to podatne jest na uszkodzenia czy zmiany parametrów. Poza tym, rozkalibrowany alkomat często nie reaguje podczas jego stosowania bądź wyświetla te same wyniki – łatwo zauważyć, że jest coś z nim nie tak. Jak można go wtedy na nowo ustawić?

Na czym polega kalibracja alkomatu

Kalibracja alkomatu to skomplikowany proces. Najważniejszym elementem urządzenia jest sensor, który z czasem ulega deregulacji. Jak często? To zależy od wielu czynników: wybranego modelu, sposobu użytkowania, warunków przechowywania czy częstości korzystania. Alkomaty z wyższej półki wymagają kalibracji rzadziej, ale również muszą być poddawane regularnym przeglądom. Wyglądają one tak, że w laboratorium urządzenie otrzymuje powietrze z określoną zawartością alkoholu. Następnie sprawdza się uzyskany pomiar oraz jak dalece różni się on od rzeczywistego. Dzięki temu, wiadomo jak regulować urządzenia, by podawał on wyniki zbliżone do stanu faktycznego – dowiedz się więcej o kalibracji na: https://www.kalibrujemy.pl/blog/6-co-to-jest-kalibracja-alkomatu-

Jak można kalibrować alkomat

Niektóre osoby pewnie zastanawiają się, czy mogą skalibrować alkomat na własną rękę. Niestety, jest to bardzo trudne. Czynność ta wymaga nie tylko wiedzy i doświadczenia, ale również odpowiednich laboratoryjnych warunków. Sprawy nie ułatwia fakt, że istnieją najróżniejsze modele alkomatów a ich specyfikacja oraz zalecenia producenta mogą się znacząco różnić. Warto więc w sprawie prac serwisowych zgłosić się do specjalistów. Zwłaszcza, że sam proces kalibracji może przebiec bardzo szybko, jeśli dana osoba naprawdę zna się na rzeczy. Aby poprosić o serwis kogoś zaufanego, można wejść na stronę kalibrujemy.pl. Firma zajmuje się zarówno sprzedażą, jak i serwisem alkomatów. Zakłada one swoje punkty w wielu polskich miastach, istnieje także możliwość przesłania urządzenia do laboratorium pocztą. Do każdego skalibrowanego urządzenia dołączany jest certyfikat potwierdzający wykonanie usługi.

Zakup alkomatu to dobra inwestycja, świadcząca o dojrzałości kierowcy. Niestety, urządzenie wymaga regularnej kalibracji. Nie musi to być jednak czynność uciążliwa. To niewielki wysiłek, biorąc pod uwagę, ile przynosi korzyści – możliwość bezpiecznego poruszania się po drodze. Alkohol może różnie działać na poszczególne osoby i ciężko jest ocenić samemu czy nasz stan pozwala nam zasiąść za kierownicą. Alkomat rozwiązuje ten problem, dając obiektywny wynik i pozwalający podjąć trafną decyzję.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *