Zdrowie z własnego ogrodu czyli jak wyhodować czosnek

Czosnek to popularna roślina często spotykana w naszych kuchniach. Jest bardzo aromatyczna i ma intensywny smak. Często stosuje się ją do sosów, a także dodając do mięsnych marynat. Jednakże możemy ją również wykorzystać w naszej domowej apteczce, gdyż od dawna wiadomo, że czosnek ma dobrotliwy wpływ na nasze zdrowie.

Właściwości lecznicze czosnku

Poszukując naturalnych sposobów na wsparcie odporności, często spotykamy się z opinią, że czosnek jest pełen właściwości leczniczych. Wśród najczęściej wymienianych prozdrowotnych działań czosnku znajdziemy informacje, że 

  •  uznawany jest za naturalny antybiotyk, ponieważ zawiera antybakteryjny związek zwany allicyną. To właśnie ta substancja odpowiedzialna jest za jego intensywny zapach.   
  • dobrze wpływa na trawienie.
  • zapobiega powstawaniu wzdęć i neutralizuje nieprzyjemne skutki występujące po zjedzeniu tłustych i ciężkostrawnych potraw.
  • wpływa korzystnie na układ krążenia krwi i może zapobiegać zawałowi serca. 
  • zawiera wiele cennych witamin m.in. A, B1, B2 i C.
  • łagodzi infekcje górnych dróg oddechowych.

Czosnek to samo zdrowie, ale nie należy z nim przesadzać. Zaleca się jedzenie dwóch, lub trzech ząbków dziennie, najlepiej w rozdrobnionej formie, gdyż wtedy uwalniają się zdrowotne substancje zawarte w roślinie.

Jak hodować zdrowie we własnym ogrodzie 

Skoro czosnek jest pełen witamin i prozdrowotnych właściwości to warto zadbać o to by zawsze mieć go w swoim ogrodzie. Wystarczy wziąć jeden ząbek, ładny i nienaruszony, i zasadzić go w ziemi. Jest to roślina, która jest dość wymagająca jeśli chodzi o rodzaj gleby. Podłoże musi być żyzne, nie powinno sadzić się czosnku w miejscu, w którym wcześniej wyrastały inne rośliny cebulowate. Roślinę tę najlepiej sadzić jesienią, wtedy główki będą duże i ładne. Można również  zrobić to wczesną wiosną, ale wtedy główki będą mniejsze. Ogródek nie jest jedynym miejscem w którym można wyhodować swój własny naturalny antybiotyk. Możemy wykorzystać w tym celu doniczkę, jednak należy pamiętać by była ona głęboka. Naczynie powinno mieć minimum 30 cm głębokości. Główki czosnku nie będą tak okazałe jak te zasadzone jesienią w przydomowym ogródku, ale wciąż będą aromatyczne, smaczne i przede wszystkim zdrowe. Więcej o hodowaniu czosnku przeczytasz na complexdom.pl

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *