Wykorzystanie baterii litowo jonowych

Baterie litowo-jonowe to rodzaj akumulatorów, które są używane w wielu zastosowaniach, ale najczęściej w przemyśle elektronicznym. Lit jest w nich głównym źródłem energii, ponieważ jest bardziej stabilny i bezpieczniejszy podczas ładowania i rozładowywania w porównaniu z innymi minerałami.

Oto najważniejsze zastosowania akumulatorów litowo jonowych — od ułatwiania codziennych czynności po zapewnienie niezbędnego wsparcia w sytuacjach awaryjnych.

Przenośne zasilacze, które eliminują przestoje


Akumulatory litowo jonowe są dobrze znane z zasilania telefonów, tabletów i laptopów, słuchawek bezprzewodowych, zabawek, ręcznych elektronarzędzi. Są lżejsze i mniejsze i ładują się znacznie niż akumulatory kwasowo-ołowiowe. Tolerują również ruch i zmiany temperatury, a także utrzymują dostarczanie energii podczas użytkowania.

Awaryjne zasilanie lub UPS


Posiadanie baterii litowo jonowych do awaryjnego zasilania (UPS) chroni przed utratą zasilania, lub niestabilnością napięcia. UPS różnią się od generatorów prądotwórczych tym, że zapewniają niemal natychmiastowe zasilanie sprzętu, do którego są podłączone. Systemy awaryjnego zasilania są wykorzystywane przede wszystkim w sprzętach takim jak: komputery, serwery, alarmy przeciw pożarowe, kamery monitoringu. Systemy obrazowania diagnostycznego np.: takie jak rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa czy aparaty do prześwietlenia musi mieć obowiązkowo UPS. Ponieważ wszelkie nagłe wahania i przerwy w dostawie prądu mogą spowodować uszkodzenie elektroniki maszyny.

Pojazdy elektryczne i rekreacyjne


Przemysł motoryzacyjny wykorzystuje akumulatory litowo-jonowe, które są źródłem zasilania dlapojazdów elektrycznych, hybrydowych lub hybrydowych typu plug-in.Ponieważ akumulatory litowo-jonowe mogą przechowywać duże ilości energii i można je wielokrotnie ładować, oferują lepszą pojemność ładowania i dłuższą żywotność.

Bateria litowo jonowa zapewnia ​​stabilną i długotrwałą moc, dlatego jest to najlepsze rozwiązanie zapewniające wygodę i bezpieczne eksplorowanie odległych miejsc. Wytwarzają energię na długie podróże i nie tracą jej między kolejnymi użyciami. Lekki akumulator litowo jonowy zasili pojazd kempingowy lub elektryczny ze zwiększoną wydajnością dzięki zmniejszonej wadze i rozmiarze w porównaniu z akumulatorem kwasowo-ołowiowym.

Łodzie i jachty


Akumulatory litowo-jonowe są jako alternatywa dla generatorów prądotwórczych oraz akumulatorów kwasowo-ołowiowychw zasilaniu łodzi roboczych, holowników i łodzi rekreacyjnych, takich jak łodzie motorowe i jachty.Zapewniają ciche i wydajne źródło zasilania, a także mogą być używane do dostarczania energii elektrycznej do urządzeń wewnątrz łodzi lub jachtu, gdy jest dokowana.

Urządzenie transportu osobistego, hulajnogi elektryczne i wózki inwalidzkie


Baterie litowo-jonowe są stosowane w wózkach inwalidzkich, rowerach, skuterach, hulajnogach, hoverboardy, segway i innych środkach ułatwiających poruszanie się. W przeciwieństwie do akumulatorów kadmowych i ołowiowych, akumulatory litowo-jonowe nie zawierają substancji chemicznych, które mogą powodować dalsze szkody dla zdrowia człowieka.

Dodatkowo te lekkie baterie są idealnym wyborem dla sprzętu do poruszania się, ponieważ oferują możliwość dostosowania rozmiaru, dłuższą żywotność, szybkie ładowanie, niski współczynnik samo rozładowania i wydłużony czas pracy w porównaniu do akumulatorów kwasowo-ołowiowych.

Magazynowanie energii słonecznej


Akumulatory litowo-jonowe służą również do magazynowania energii słonecznej z paneli słonecznych, ponieważ można je szybko ładować.Są lżejsze, bardziej kompaktowe i mogą pomieścić większą ilość energii w porównaniu do akumulatorów kwasowo-ołowiowych. Panele słoneczne wytwarzają ładowanie o niskiej rezystancji, czego wymagają baterie litowo jonowe. Ponadto ładują się szybko, co pozwala zmaksymalizować potencjalną akumulację energii słonecznej z każdego dnia nasłonecznienia.

Systemy nadzoru lub systemy alarmowe w odległych lokalizacjach
Brak przewodowej elektryczności nie powinien ograniczać naszego bezpieczeństwa. Baterie litowo jonowe mają zastosowanie tam, gdzie potrzeba monitorować odległe obwody, flotę pojazdów, miejsca pracy lub tymczasowe miejsce, w którym instalacja stałego systemu alarmowego nie jest możliwa. Każdą z tych trudnych lokalizacji można zabezpieczyć systemem monitoringu lub alarmowym zasilanym bateriami.

Są idealne do systemów zdalnego monitorowania ze względu na ich długą żywotność, niewielkie rozmiary i nietracenie mocy w czasie, gdy system jest nieaktywny. Akumulatory litowo jonowe mają współczynnik samo rozładowania, który jest 10 razy niższy niż akumulatory kwasowo-ołowiowe, co czyni je idealnymi w sytuacjach, w których nie są używane w sposób ciągły.

Akumulatory litowo jonowe są zarówno ekonomiczne, ekologiczne (nie zawierają kwasu, ołowiu i żadnych innych toksycznych substancji), jak i są trwałe w trudnych warunkach. Gdy wymagana jest niezawodna wydajność, baterie stanowią bezpieczne i trwałe rozwiązanie. Mogą prosto zastąpić obecne baterie kwasowo-ołowiowe w urządzeniach o takich samych wymiarach. Na stronie polskiego producenta baterii Bater.pl można dowiedzieć się jak dopasować moc wymienianego akumulatora oraz uzyskać fachową pomoc przy utylizacji starych baterii.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *