Wycieczki na Ukrainę – co warto zobaczyć

Ukraina to drugi największy kraj w Europie pod względem powierzchni. Jest to też kraj bardzo atrakcyjny turystycznie, choć ciągle stosunkowo mało znany przez Polaków. Co więc trzeba zobaczyć na Ukrainie?
Na pewno pierwszym dużym miastem, do którego kierują się Polacy, jest Lwów. I trudno się dziwić – to 700-tysięczne miasto dzieli od naszej granicy raptem 70 kilometrów. Ponad połowa najważniejszych zabytków na Ukrainie znajduje się właśnie w tym mieście. Powinniśmy zwłaszcza zobaczyć lwowskie Stare Miasto. Tam znajduje się na przykład Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Ale w mieście warto odwiedzić też Archikatedralny sobór św. Jura oraz Operę Lwowską. Powinniśmy zobaczyć Cmentarz Obrońców Lwowa, lepiej znany jako Cmentarz Orląt.

Wycieczki na Ukrainę są coraz bardziej popularne

Na wschodzie kraju warta odwiedzenia jest też twierdza w Kamieńcu Podolskim. Ta imponująca, wzniesiona przez Polaków twierdza, niemal 300 lat osłaniała południowo-wschodnie granice kraju. Była dla Polaków tak ważna, że była nawet nazywana ” bramą do Polski”, a nawet „przedmurzem chrześcijaństwa”.
Wycieczki na Ukrainę z Polski kierują się też często oczywiście do stolicy, czyli Kijowa. Można się tam dostać pociągiem, choć z niektórych polskich miast najłatwiej dotrzeć tam samolotem. Jednym z najbardziej charakterystycznym zabytków miasta jest Sobór Mądrości Bożej, zwany również Soborem Sofijskim. Warto obejrzeć też Złotą Bramę, Monaster św. Cyryla, Ławrę Peczerską czy słynny Majdan, czyli Plac Niepodległości. Oczywiście atrakcji w stolicy jest dużo więcej, możemy na przykład też odwiedzić coraz popularniejsze muzeum czarnobylskie.
Niedaleko z Kijowa położony jest Czernihów – to miasto z długą historią, pełne malowniczych parków oraz ciekawych architektonicznie klasztorów.
Ci, którzy jednak wolą plażowanie, mogą wybrać urlop nad Morzem Azowskim na południowym wschodzie. Od czasu, gdy Ukraina straciła Krym, te wybrzeże jest coraz częściej odwiedzane przez lokalnych turystów. Nad morzem położone są duże, portowe miasta, takie jak Berdiańsk czy Mariupol. Niektórzy jednak wolą omijać te miejscowości szerokim łukiem, ze względu na sytuację w Donbasie.
Niezmienną popularnością cieszy się ciągle Odessa. To trzecie największe miasto w kraju, malowniczo położone nad Morzem Czarnym. Najbardziej rozpoznawalnym zabytkiem miasta są Schody Potiomkinowskie, ale warto zobaczyć również Filharmonię, latarnię morską Woroncowa czy odeskie katakumby.
kresy.com – Wycieczki na Ukrainę są coraz popularniejsze w Polsce, co musi oczywiście cieszyć. To piękny i ciągle nieodkryty przez turystów kraj, tuż za naszą granicą.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *