Topinambur – zapewne dla większości z nas słowo to nie brzmi zupełnie obco, choć jest egzotyczne. Sprawdźmy dlaczego niedaleki krewny znanego nam słonecznika wraca do łask na polskich stołach.
Topinambur pochodzi z Ameryki Północnej, a jego inne nazwy to m.in. słonecznik bulwiasty czy ziemniak kanadyjski. Do Europy trafił przez Krzysztofa Kolumba i raz zasadzony potrafi odrastać nawet przez 20 lat! Jako przysmak znajduje coraz więcej zastosowań w przepisach, natomiast warto wiedzieć, że posiada również rozliczne właściwości prozdrowotne. Przyjrzyjmy się im!
Samo zdrowie
Do dobrych skutków ubogacenia swojej diety topinamburem, należą m.in.:
- korzystny wpływ na pracę układu trawiennego i przemianę materii;
- zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób wieńcowych;
- obniżenie poziomu cholesterolu;
- przyspieszenie procesów rekonwalescencyjnych;
- zmniejszenie ryzyka wystąpienia infekcji dróg moczowych;
- regulacja poziomu cukru we krwi;
Ponadto topinambur zawiera w sobie również inulinę (sprzyjającą chudnięciu), witaminy B i C, białka i aminokwasy, potas, selen, wapń czy żelazo. „Skoro jest taki zdrowy, to na pewno nikomu nie będzie smakował” – można by sobie wyobrazić takie wątpliwości. Jednak ich wyraziciele byliby naprawdę w błędzie, bo sposobów na przyrządzenie potraw z topinamburem jest naprawdę sporo.
Sam smak
Generalnie można by powiedzieć, że w przypadku topinamburu w kuchni można postępować dokładnie tak jak z ziemniakiem (nazwa „kanadyjski ziemniak” nie wzięła się znikąd). Można więc go smażyć, gotować, piec czy nawet zrobić z niego frytki. Warto jednak postępować według przepisu, ponieważ słonecznik potrzebuje np. połowę mniej czasu niż ziemniak na zagotowanie się. Topinambur sprawdzi się wyśmienicie jako dodatek do sałatek, surówek, a także jako smakowa baza do zup i kremów!
„Słonecznik bulwiasty” to naprawdę ciekawe warzywo – bardzo niepozorne (jadalne bulwy przypominają imbir), a jednak jak najbardziej możliwe do wykorzystania w kuchni i przede wszystkim zbawienne dla naszego zdrowia! Więcej o zastosowaniu i charakterystyce topinambura przeczytasz na najlepiejwdomu.pl/