Z roku na rok rynek gazu w Polsce staje się coraz bardziej dynamiczny. Od kilku lat jesteśmy świadkami procesu stopniowej liberalizacji tej dziedziny gospodarki w naszym kraju. Jest to proces powolny, który najprawdopodobniej rozwijać się będzie przez całą najbliższą dekadę, niemniej jednak już stał się faktem. Stwarza to wiele ciekawych informacji dla analityków, a przede wszystkim poszerza możliwości wyboru dla konsumentów.
Zmiany na rynku gazu przyspieszają.
Wspomniany wzrost dynamiki obserwujemy głównie za sprawą zwiększającej się liczby podmiotów wchodzących na rynek gazu w Polsce. Za moment początkowy dla zmian w tym zakresie uznać należy przełom 2014 i 2015 roku, kiedy rynek gazu został uwolniony. Poskutkowało to poszerzeniem dostępnej oferty i zwiększoną konkurencją pomiędzy państwowym PGNiG – zdecydowanie największym podmiotem tego rynku w Polsce, a mniejszymi dostawcami. Początkowo dużym problemem była niewiedza – znaczna część społeczeństwa nie była właściwie uświadomiona w zakresie zmian, które zaszły w tym sektorze branży energetycznej, wielu Polaków nie zdawało sobie zatem sprawy z tego, że mogą zmienić dostawcę. Ta świadomość wzrasta jednak regularnie, na co wyraźnie wskazują liczby – w 2014 roku podpisano 7 tysięcy umów z nowymi firmami, w 2015 – ponad 30 tysięcy, w roku następnym – o 10 tysięcy więcej. Kolejne lata również potwierdzają ten trend, wskazując na stałe zwiększanie się zainteresowania nowymi ofertami różnych dostawców. Oczywiście, część zmian to tak zwana sprzedaż awaryjna, czyli zmiana, wymuszona zaprzestaniem dostaw paliw przez dotychczasowego sprzedawcę. Warto jednak pamiętać, że liczba odbiorców gazu w Polsce to niemal 7 milionów, zatem możliwości zmian na rynku są niezwykle duże.
Dywersyfikacja – jako priorytetowa strategia
Aktualnie Polska stawia na dywersyfikację źródeł i kierunków zaopatrzenia poprzez połączenia z systemami krajów sąsiadujących. Obecna strategia PGNiG zakłada zaopatrywanie naszego kraju w gaz przede wszystkim pochodzący ze źródeł norweskich, w ciekły gaz ziemny, a także z produkcji krajowej. Polska jest obecnie przededniu zakończenia tzw. kontraktu jamalskiego – wieloletniej umowy z rosyjskim Gazpromem, która wygasa, wskutek oświadczenia woli PGNiG, wraz z końcem 2022 roku.
Najbliższe perspektywy
Rok 2020 jest bardzo specyficzny i nieprzewidywalny dla branży energetycznej, ze względu na powszechnie wdrażane przez kraje zamrażanie gospodarki – spowodowane globalną pandemią koronawirusa. Skutkuje to gwałtownymi zmianami cen i wahaniami na rynku. Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi informacjami, zapraszamy na stronę Cleaner Energy – https://cleanerenergy.pl/gaz/rynek-gazu/