Budownictwo specjalne to osobna gałąź nauki inżynieryjnej, brane są tu pod uwagę warunki budownictwa na terenach o niestabilnym podłożu.
Na przykład w miejscach gdzie istnieje przemysł górniczy, przy licznych tąpnięciach potrzeba jest poznania czynnika ryzyka. Takie budownictwo to kierunek specjalnych studiów, gdzie przyszli inżynierowie uczą się w jaki sposób, przy użyciu nowoczesnych technik należy taki stopień wyliczyć.
Absolwenci posiadają wiedzę w zakresie projektowania i budownictwa złożonych obiektów budowlanych na terenach zagrożonych. Są oni przygotowywani do rozwiązywania wszelkich problemów związanych z tym nietypowym budownictwem, przy tym muszą być oni dobrymi menadżerami, znać się bardzo dobrze na wszelkiego rodzaju materiałach potrzebnych przy analizach.
Absolwent takiego kierunku studiów pracuje potem w biurach konstrukcyjnych, ośrodkach badawczych i instytutach naukowo badawczych, kieruje pracami budowlanymi i geologicznymi.
Budownictwo inżynieryjne to z kolei sektor, który w ostatnich czasach ma szansę na bardzo poważny rozwój, to nie tylko budownictwo mieszkaniowe ale i budownictwo drogowe. Wszelkie inwestycje drogowe sprawiają, że budownictwo inżynieryjne rozwija się a jego nowoczesne i innowacyjne metody pracy są coraz to bardziej widoczne.
Usługi budownictwa inżynieryjnego to:
budowa obiektów ochrony środowiska,
budowa obiektów hydrotechnicznych,
budowanie infrastruktury komunikacyjnej, czyli wszelkich tuneli podziemnych i dróg.
Wszelkie budowle i projekty inżynieryjne wymagają kompleksowego obsłużenia ich toteż przez to są nie lada wyzwaniem dla inżynierów zajmujących się inżynierią budowlaną.
Wszelka wiedza zdobyta przez nich na studiach jest ciągle pogłębiana a zdobywane doświadczenie z budowy na budowę coraz większe.
Inżynierów niestety jest coraz mniej.