Renowacja blachodachówki i blachy trapezowej – kiedy jest konieczna?

Nawet najtrwalsze pokrycia dachowe od czasu do czasu wymagają renowacji. Jeśli będziemy regularnie myć dach i sprawdzać, czy nie powstają żadne ubytki, powierzchnia może wytrzymać długie lata, bez względu na warunki. Wiele też zależy od typu blachy; przy wyborze należy się kierować nie tylko ceną, ale także doborem materiału. Blaszany dach z czasem może tracić kolor lub matowieć, a brak zachowania odpowiednich środków ostrożności podczas montażu może skutkować pękaniem i korozją. Na szczęście uszkodzenia nie muszą oznaczać konieczności wymiany całego dachu; można je naprawić dość prostym sposobem.

Malowanie blachy

Blachodachówka i blacha trapezowa mogą z biegiem czasu blaknąć, wówczas konieczne jest malowanie. Nie należy to jednak do łatwych zadań, dlatego najlepiej skorzystać z usług specjalistów. Wybór farby jest bardzo ważny: musi być elastyczna, by nie ulegać pęknięciom, a także odporna na warunki atmosferyczne, szczególnie na promieniowanie UV i niskie temperatury. Najlepsze do tego zadania będą farby akrylowe (z kolei alkidowych należy unikać, ponieważ nie są zbyt trwałe). Przed rozpoczęciem malowania trzeba odpowiednio przygotować podłoże – blacha trapezowa musi zostać dokładnie oczyszczona, a jeśli używamy do tego wody, trzeba poczekać, aż wyschnie. Jeśli na niektórych fragmentach widoczne są już początki korozji, najlepiej wygładzić te miejsca papierem ściernym. Bardzo istotne są także warunki pogodowe, w których planujemy przeprowadzić malowanie: musimy się upewnić, że nie będzie żadnych opadów, temperatura nie powinna też sięgać powyżej 25ºC.

Ubytki w blaszanym dachu – jak naprawić?

Jeśli wybierzemy materiał o wysokiej jakości, mniej prawdopodobne jest powstawanie trwałych uszkodzeń; bez względu na to trzeba regularnie sprawdzać stan dachu. Bywa, że arkusze blachy rozchodzą się mimo użycia odpowiednich narzędzi, a trudne warunki atmosferyczne mogą powodować ich odkształcanie się bądź narazić na korozję. W takich przypadkach powierzchnię można pokryć specjalną substancją ochronną, która zapobiegnie powstawaniu rdzy. Kiedy konieczna jest wymiana poszczególnych elementów dachowych, warto użyć płynnej bezszwowej membrany, zapewniającej odpowiednią szczelność. 

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *