Nawet najtrwalsze pokrycia dachowe od czasu do czasu wymagają renowacji. Jeśli będziemy regularnie myć dach i sprawdzać, czy nie powstają żadne ubytki, powierzchnia może wytrzymać długie lata, bez względu na warunki. Wiele też zależy od typu blachy; przy wyborze należy się kierować nie tylko ceną, ale także doborem materiału. Blaszany dach z czasem może tracić kolor lub matowieć, a brak zachowania odpowiednich środków ostrożności podczas montażu może skutkować pękaniem i korozją. Na szczęście uszkodzenia nie muszą oznaczać konieczności wymiany całego dachu; można je naprawić dość prostym sposobem.
Malowanie blachy
Blachodachówka i blacha trapezowa mogą z biegiem czasu blaknąć, wówczas konieczne jest malowanie. Nie należy to jednak do łatwych zadań, dlatego najlepiej skorzystać z usług specjalistów. Wybór farby jest bardzo ważny: musi być elastyczna, by nie ulegać pęknięciom, a także odporna na warunki atmosferyczne, szczególnie na promieniowanie UV i niskie temperatury. Najlepsze do tego zadania będą farby akrylowe (z kolei alkidowych należy unikać, ponieważ nie są zbyt trwałe). Przed rozpoczęciem malowania trzeba odpowiednio przygotować podłoże – blacha trapezowa musi zostać dokładnie oczyszczona, a jeśli używamy do tego wody, trzeba poczekać, aż wyschnie. Jeśli na niektórych fragmentach widoczne są już początki korozji, najlepiej wygładzić te miejsca papierem ściernym. Bardzo istotne są także warunki pogodowe, w których planujemy przeprowadzić malowanie: musimy się upewnić, że nie będzie żadnych opadów, temperatura nie powinna też sięgać powyżej 25ºC.
Ubytki w blaszanym dachu – jak naprawić?
Jeśli wybierzemy materiał o wysokiej jakości, mniej prawdopodobne jest powstawanie trwałych uszkodzeń; bez względu na to trzeba regularnie sprawdzać stan dachu. Bywa, że arkusze blachy rozchodzą się mimo użycia odpowiednich narzędzi, a trudne warunki atmosferyczne mogą powodować ich odkształcanie się bądź narazić na korozję. W takich przypadkach powierzchnię można pokryć specjalną substancją ochronną, która zapobiegnie powstawaniu rdzy. Kiedy konieczna jest wymiana poszczególnych elementów dachowych, warto użyć płynnej bezszwowej membrany, zapewniającej odpowiednią szczelność.