Protetyka to jeden z obszarów stomatologii, który wykorzystywany jest w momencie, gdy nie ma żadnej innej możliwości na uratowanie naturalnych lub po masywnym uszkodzeniu zębów pacjentów. Stąd też obejmuje szereg usług, mających na celu uzupełnienie uzębienia, co pozwala nie tylko na poprawę estetyki wyglądu uśmiechu, ale także daje możliwość zwiększenia komfortu podczas czynności związanej z jedzeniem – żuciem pokarmu.
Na przestrzeni kilku ostatnich lat, postrzeganie protetyki w znacznym stopniu uległo zmianie, na co z pewnością duży wpływ miał jej dynamiczny rozwój, czyniąc ją tym samym obszarem stomatologii o szerokich możliwościach. Nic więc dziwnego, że obecnie korzystają z niej nie tylko osoby starsze, które to np. z wiekiem utraciły swoje naturalne zęby, ale także osoby młodsze, którym zależy na posiadaniu estetycznie wyglądającego uśmiechu.
Czym tak naprawdę jest protetyka stomatologiczna
Protetyka dentystyczna jest dziedziną stomatologii, zajmującą się diagnostyką i leczeniem bezzębia, wad zgryzu zarówno tych wrodzonych, jak i nabytych oraz chorób narządu żucia. Stąd też ma na celu uzupełnianie wszelkich braków zębowych oraz odbudowywanie straconych niegdyś tkanek uzębienie. Ze względu na dość dużą rozpiętość usług realizowanych w ramach protetyki, można powiedzieć, że do jej wykonywania niezbędne jest także posiadanie pewnego zakresu wiedzy z chirurgii szczękowej, onkologii, radiologii, laryngologii, a także dermatologii.
Niestety w wielu przypadkach leczenie protetyczne wdrażane jest dopiero w momencie, gdy za późno już jest na wykorzystanie zwykłego leczenia stomatologicznego. Jednak znaczny rozwój wspomnianej dziedziny, w której obecnie wykorzystuje się szereg nowoczesnych technologii, pozwala nie tylko na wykonywanie wysokiej jakości protez, ale co ważniejsze na podejmowanie takich działań, dzięki którym możliwe będzie zapobieganie zmianom, powstającym w wyniku braków w uzębieniu.
Rodzaje uzupełnień protetycznych
Obecnie możemy wyróżnić kilka rodzajów uzupełnień protetycznych, które możemy podzielić na:
- stałe – w postaci koron i mostów, których nie ma możliwości samodzielnego wyjęcia,
- ruchome – czyli protezy, które mogą być swobodnie wyjmowane z jamy ustnej.
Kiedy i gdzie udać się do protetyka
Warto jest odwiedzić gabinet protetyka w przypadku częściowej utraty uzębienia, co pozwoli na podjęcie wszelkich niezbędnych działań w postaci odpowiednio dopasowanego leczenia, które zminimalizuje negatywne skutki takiego stanu rzeczy. Da to możliwość zarówno poprawy wyglądu uzębienia pacjenta, jak i właściwego przeżuwania pokarmów.
Chcąc się cieszyć z najwyższej jakości usług, dzięki którym będziemy mogli pochwalić się zdrowym i estetycznie wyglądającym uśmiechem, warto jest skorzystać z takiego gabinetu stomatologicznego jak Dentyści pod Jedynką, który od lat posiada nieskazitelną opinię na rynku.