Jak perfumy opanowały świat? Tak naprawdę bardzo ciężko określić jedną datę, kiedy rozpoczęła się historia perfum. Ludzie starali się modyfikować swój zapach od niepamiętnych czasów. Istnieje kilka teorii, w których wymienia się przybliżoną datę, kiedy perfumy zostały użyte po raz pierwszy. Uważa się, że Mezopotamia była kolebką czarujących zapachów. Istnieje również założenie, że perfumy stworzyli w Arabii, którą nazwano „krainą kadzidła”. Jedną z najpopularniejszych wersji o miejscu rozpoczęcia wykorzystania perfum jest jednak Egipt.
Od czego wszystko się zaczęło?
Pierwotnie produkty aromatyczne, które przypominały perfumy, były używane do celów religijnych i rytualnych. Dlatego historia stworzenia perfum zaczyna się właśnie od religii i dopiero z czasem stało się jasne, że produkt olejków eterycznych może służyć nie tylko do celów rytualnych i leczniczych, ale także jako przyjemny dodatek i swego rodzaju symbol statusu społecznego. Perfumy bardzo szybko rozwijały się w starożytnym Rzymie i Persji. Jeśli mówimy o osobie, która urodziła pierwsze perfumy, w zabytkach historycznych można znaleźć informacje o kobiecie o imieniu Tapputi z Mezopotamii. To właśnie ta kobieta przeprowadziła wielokrotną destylację kwiatów, aby otrzymać specjalne olejków z substancjami aromatycznymi. Najstarsze perfumy świata znaleziono na Cyprze. Eksperci twierdzą, że powstały ponad 4000 lat temu. W starożytności do tworzenia perfum używano kwiatów, ziół i przypraw. Prawdziwa rewolucja w świecie perfumerii miała miejsce w XII wieku we Włoszech. W tamtym okresie przygotowanie produktów aromatycznych zaczęło się odbywać na bazie alkoholu. W XIV wieku perfumy stały się popularne również w innych krajach Europy.
Rozwój perfumerii, którą znamy dziś
Przez cały XVII i XVIII wiek perfumy cieszyły się we Francji bardzo dużą popularnością. W tamtym okresie Wersal nazywano „perfumowanym dworem”, bo perfum używano tam do odświeżania nie tylko strojów i peruk królewskich dworzan, lecz również wszystkich przedmiotów i komnat. Perfumiarstwo przeżywało swój chwilowy zastój w czasie Rewolucji Francuskiej, bo używanie perfum traktowano wówczas jako ekstrawagancję. W XIX wieku zaczęto komponować delikatne i świeże zapachy, które bardzo szybko stały się światowym przebojem. Prawdziwy przewrót w przemyśle perfumeryjnym nastąpił w XX wieku, kiedy to zaczęto produkować substancje zapachowe techniką syntezy chemicznej. Doprowadziło to do znaczącego spadku ceny perfum oraz umożliwiło większej ilości producentów pracę nad nowymi zapachami. Obecnie niemal każda perfumeria internetowa oferuje dostęp do wielu pięknie pachnących perfum.