Jakie maszyny mogą być niezbędne do produkcji kostki brukowej

Produkcja kostki brukowej składa się z dość złożonych procesów technologicznych, których skutkiem jest stworzenie produktu o ściśle określonych parametrach użytkowych. Co ciekawe, w procesie tym udział biorą urządzenia o dość zaskakującym przeznaczeniu. Oferuje je m.in. firma Metal-Chem, która zajmuje się produkcją tych maszyn i dostosowywaniem ich do wymagań klienta.

Urządzenia do zabezpieczania procesu produkcji

Proces produkcji kostki brukowej polega w głównej mierze na wylaniu materiału do określonej formy, a następnie na jego wyschnięciu i – w razie potrzeby – dostosowaniu do kryteriów wyrobu gotowego. Niestety, każdy proces produkcyjny obarczony jest pewnymi błędami, które już na wstępie trzeba wyeliminować. W przypadku wyprodukowania określonej partii wadliwego towaru, można go łatwo wyrzucić do odpadów. Służy do tego specjalna wywrotnica materiału wadliwego, która składa się ze specjalnej, uchylnej ramy i siłownika (najczęściej hydraulicznego).

Urządzenia do finalizacji procesu produkcyjnego

Tutaj park maszynowy jest zdecydowanie bardziej obszerny. Jego podstawowym elementem jest specjalna szczotka czyszcząca, która zaopatrzona w specjalny materiał trący, usuwa z kostki brukowej nadmiar materiału. Maszyny do produkcji kostki brukowej pozwalają również na jej uporządkowanie przed późniejszą wysyłką. W tym celu powstały m.in. spiętrzarki i rozpiętrzarki palet produkcyjnych, a także windy spiętrzające. Zadaniem tych urządzeń jest m.in. zapakowanie wyrobu gotowego na palety, ułożenie go w stosy i – jeśli zachodzi taka potrzeba – ponowne rozebranie tych stosów na mniejsze partie.

Przenośniki produkcyjne

Efektywność produkcji kostki brukowej zależy w głównej mierze od wydajności ciągów produkcyjnych. Aby wydajność ta była jak największa, konieczne jest wprowadzenie specjalnych przenośników, które wyróżniać się będą dużą wydajnością, ale też szybkością i nośnością. Większość tych przenośników to urządzenia samojezdne, które mogą poruszać się po określonym torze jazdy. Alternatywą dla nich są przenośniki paskowe i łańcuchowe, które różnią się nie tylko sposobem przewożenia kostki brukowej, ale też maksymalnym obciążeniem.

I na koniec… przygotowanie palet

Ostatnim etapem wymienionych prac jest przygotowanie palet. W tym celu należy je pakować i owinąć folią, by uchronić je w trakcie transportu przed działaniem czynników zewnętrznych. Wykorzystywane w tym celu maszyny do produkcji kostki brukowej to najczęściej pakowaczki i owijarki do palet. O ile rolą tych pierwszych jest jedynie przepakowanie zawartości palet o tyle rolą owijarek jest skuteczne zabezpieczenie ich w drodze do odbiorcy.

Podsumowując, proces wytwarzania kostki brukowej jest bardzo złożony i dlatego konieczne jest wdrożenie do niego tak wielu różnych urządzeń.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *