Jak uzyskać lepszy odbiór warstwy dźwiękowej z telewizyjnych filmów i programów muzycznych

Różne stacje telewizyjne, oprócz programów informacyjnych emitują również filmy, występy estradowe i koncerty zespołów rozrywkowych. Są nawet stacje prezentujące głównie muzykę poważną w wykonaniu orkiestr symfonicznych lub kameralnych. Mogą to być zrobione wcześniej nagrania, albo bezpośrednia transmisja z filharmonii. W takich programach pierwszoplanową rolę pełni warstwa dźwiękowa. Ważna jest więc jakość dźwięku wydobywającego się z domowego odbiornika TV i możliwość przestrzennego odbioru brzmienia głównych grup instrumentów.

Dlaczego prawdziwi melomani potrzebują dobrego sprzętu audio

Muzyka orkiestralna jest specyficzną formą prezentowania utworów złożonych z wielu warstw dźwięków i współbrzmiących akordów. Każdy z instrumentów ma inną barwę i realizuje osobne partie, składające się na całość utworu. Odbiorcy chcą więc móc się wsłuchać w szczegóły interpretacji poszczególnych instrumentalistów. Do tego celu potrzebny jest sprzęt o wysokich parametrach odtwarzania dźwięku. Głośniki powinny być tak rozlokowane aby osiągnąć pełną stereofonię. Do tego celu służy soundbar – specjalna przystawka do telewizora. Ten prosty zintegrowany system audio jest łatwy do zainstalowania. Wystarczy podłączyć go do odbiornika i już wszystkie elementy nagłośnienia są na właściwych miejscach.

Lepszy odbiór muzyki filmowej i efektów dźwiękowych

Nie każdego stać na zakup drogiego kina domowego. Zastąpić je może soundbar zainstalowany nad lub pod posiadanym już telewizorem. Oprócz obrazu, ważnym elementem dzieła filmowego jest muzyka podkreślająca fabułę i stwarzająca odpowiedni nastrój. Muzyka filmowa tworzona jest przez wybitnych kompozytorów, warto zatem nastawić się na jej pełny odbiór. W filmach sensacyjnych, akcja rozgrywa się z użyciem efektów specjalnych – wizualnych lub dźwiękowych. Soundbar rozmieści za pomocą kilku głośników wszystkie odgłosy w przestrzeni zgodnej z obrazem.

Markowy sprzęt audio

Soundbar może być podłączony do telewizora za pomocą kabla lub bezprzewodowo przez Bluetooth. W tworzeniu tego typu urządzeń specjalizują się między innymi takie marki jak:

  • Samsung, 
  • Sony,
  • LG,
  • Philips,  
  • Yamaha

Jest to sprzęt wysokiej jakości. Włączanie, wyłącznie i zarządzanie efektami dźwiękowymi odbywa się za pomocą osobnego pilota, a w niektórych modelach tym samym pilotem co telewizor. Warto mieć w domu takie urządzenie, aby poprawić odbiór warstwy dźwiękowej różnych programów TV. Więcej o uzyskaniu lepszego odbioru warstwy dźwiękowej przeczytasz na budowadomu24.pl/

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *