Studia to okres zdobywania całej masy doświadczeń, umiejętności i kontaktów towarzyskich. Z reguły większość osób wspomina ten czas z sentymentem, jednak perspektywa absolwenta często jest zupełnie inna niż kogoś, kto jest w trakcie zdobywania swojego upragnionego wykształcenia i musi mierzyć się z różnego rodzaju stresującymi sytuacjami. Stres – związany z wynikami kolokwiów i egzaminów, wystąpieniami publicznymi czy wreszcie własnym wizerunkiem w grupie – jest zjawiskiem powszechnym podczas studiów.
Czy stres może być dobry
Teoretycznie definicja, która wyjaśnia czym jest stres powinna być oczywista, jednak z uwagi na indywidualność objawów i sytuacji, w których stres występuje, trudno jest dać jedną prostą odpowiedź. Stres jest dla organizmu sygnałem pobudzającym do działania. Wydzielana jest zwiększona ilość adrenaliny i noradrenaliny, przyspiesza tętno i akcja serca. Niektóre osoby odczuwają drżenie rąk, potliwość, bóle brzucha, a od strony psychicznej – nadmierne i natrętne obawy, gonitwę myśli czy trudności w koncentracji. Nasilenie tego typu objawów zdecydowanie wskazuje na występowanie stresu szkodliwego. Istnieje jednak również stres korzystny, który skutecznie mobilizuje ciało i umysł do szybszego działania, zwiększa możliwości zarówno fizyczne jak i intelektualne – np. do zapamiętywania. Chociaż dla wielu brzmi to niewiarygodnie, stres będący pod kontrolą jest sojusznikiem, a nie wrogiem.
Jak radzić sobie ze złym stresem na studiach
Wzmożony, trudny do kontrolowania stres to kłopot wielu studentów. Szczególnie problematycznym skutkiem ubocznym stresu mogą być trudności w przyswojeniu wiedzy z wykładów czy zaliczeniu egzaminów i kolokwiów. Aby ograniczyć takie ryzyko warto uczyć się regularnie, nie zostawiając zbyt dużej ilości materiału na ostatnią chwilę. Dobrym pomysłem jest zaplanowanie z wyprzedzeniem poszczególnych działów, których musisz się nauczyć w określonym czasie.
Aby wzmocnić swoją kondycję psychiczną należy zadbać o odpowiednią ilość aktywności fizycznej (gwarantującej spory zastrzyk endorfin i relaks) oraz zdrowe, regularne odżywianie. Studenci bardzo często o tym zapominają, a są to kwestie mające niebagatelny wpływ na organizm i odporność na stres. Niezwykle ważna jest również higiena snu – z całą pewnością Twój poziom stresu i zdolności intelektualne na egzaminie będą znacznie niższe po nieprzespanej nocy.
Nie można również zapomnieć o właściwym nastawieniu – potknięcia zdarzają się wszystkim i warto traktować je jako przejściowe trudności, a nie sytuacje bez wyjścia.
Jeżeli interesują Cię studia podyplomowe, magisterskie, inżynierskie, licencjackie (również w formie zdalnej) zapraszamy do WSZiP – Wyższej Szkoły Zarządzania i Przedsiębiorczości. Zapewniamy wysoki poziom i dobrą atmosferę.
Sprawdź jakie studia podyplomowe przygotowaliśmy dla Ciebie – https://wwszip.pl/oferta-studiow-podyplomowych/