Ile kosztuje dobry alkomat

Zakup alkomatu to inwestycja w „pewność”. I nie chodzi tu jedynie o komfort psychiczny w trakcie kontroli drogowej, lecz o poczucie bezpieczeństwa w odniesieniu do siebie, innych osób, a także posiadanego mienia. Jak zatem kupić alkomat, aby inwestycja ta nie była zwyczajną stratą pieniędzy?

Cena a jakość

Na jakość alkomatu wpływ ma nie tyle jego forma lub sposób pracy, ale przede wszystkim dokładność, zakres pomiaru, rozdzielczość wskazań, czas pomiaru i funkcje dodatkowe. Dobry sprzęt można kupić już za niecałe 300 złotych. Produkt uznanej marki Alcofind zapewni użytkownikowi dokładność pomiaru na poziomie 0.05 promila, rozdzielczość wskazań na poziomie 0.01 procent, a także – co równie ważne – wykona badanie w jedynie 3 sekundy. Ten ważący zaledwie 84 g alkomat jest poręczny, wygodny w użyciu, a także posiada w zestawie chroniące go etui i aż sześć dodatkowych ustników. Sprzęt ten jest zasilany dwiema bateriami AAA, które w razie potrzeby mogą zostać zastąpione analogicznymi akumulatorami.

Większe potrzeby, wyższe możliwości

Firma Alcofind oferuje również znacznie bardziej rozbudowane modele alkomatów, które są już dostosowane do potrzeb służb mundurowych. Już za 1499 złotych można kupić model z bezprzewodową drukarką, obszerną pamięcią (250 wyników), a także z walizką i paskiem na rękę. Model ten posiada system sygnalizacji dźwiękowej, który informuje osobę badaną o czasie rozpoczęcia i zakończenia pomiaru. Posiada on również – w porównaniu do wcześniejszego modelu – analogiczną dokładność badań i rozdzielczość wyniku, oferując jednocześnie nieco szerszy zakres pomiarowy (do 5 promili). Dodatkowo urządzenie jest wyposażone w kabel USB, za pomocą którego można przesłać zebrane dane do zewnętrznego magazynu pamięci.

Funkcjonalność a kalibracja

Co ciekawe, cena prezentowanych modeli nie zależy od – jakże ważnej dla użytkownika – kwestii kalibracji. Obydwa modele posiadają roczną kartę gwarancyjną, w ramach której można bezpłatnie (przez 12 miesięcy) kalibrować zakupione urządzenie. Z kolei w przypadku modelu dedykowanego służbom mundurowym, producent udostępnia dodatkowo specjalny certyfikat kalibracji, który potwierdza autentyczność uzyskanych wyników w kontekście ewentualnych sporów z osobami kontrolowanymi.

Podsumowując, cena dobrych alkomatów to około 300 złotych. Zakup urządzenia droższego o 100 – 300 złotych wiąże się najczęściej z bogatszym pakietem wyposażenia. Najdroższe modele są przeznaczone dla służb porządkowych i mundurowych, toteż ich zakup przez „zwykłych użytkowników” jest raczej nieopłacalny.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *