Gdzie najczęściej można spotkać Godło Polski

Wizerunek orła białego w złotej koronie, głowie zwróconej w prawo, z rozpostartymi skrzydłami, złotym dziobem i szponami, umieszczony na czerwonym tle w tarczy. Zaraz obok hymnu i polskiej flagi najważniejszy symbol Rzeczypospolitej Polskiej, bez wątpienia doskonale znany każdemu Polakowi. Biel symbolizuje czystość i niepokalanie, zaś kolor czerwieni – krew, odwagę i waleczność narodu polskiego. Barwy naszego godła państwowego nie są przypadkowe – odpowiadają kolorom polskiej flagi. Zapisy w konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej warunkują o tym, jak dokładnie powinno wyglądać godło Polski.

Gdzie spotkamy Godło Polski i dlaczego

Od dziecka uczy nas się, że każdy symbol Polski trzeba otaczać należną czcią i szacunkiem. Jest to obowiązek każdego obywatela oraz wszystkich organów państwowych i instytucji. Zatem, gdzie możemy napotkać Polski herb?

  • Znana opowiastka

Według legend założyciel państwa Polan podczas jednego ze swoich postojów ujrzał na drzewie gniazdo, a w nim orła białego karmiącego swe pisklęta. Wtem orzeł wzbił się w powietrze i rozpostarł skrzydła na tle zachodzącego słońca. Widok ten zachwycił Lecha do tego stopnia, że postanowił się tam osiedlić. Na pamiątkę tej chwili miejsce to nazwał Gnieznem od słowa gniazdo, a wizerunek orła białego umieścił w swym herbie.

  • Szkoły i placówki wychowawcze

Najczęściej umieszczone jest w każdej sali lekcyjnej w budynku zaraz obok krzyża. Ma nam przypominać, aby już od najmłodszych lat przekazywać ważną wiedzę z zakresu historii i kultury narodu Polskiego. Zachęcać nas do kultywowania państwowych świąt oraz do pielęgnowania pięknych tradycji. Warto mieć w sercu to, kim jesteśmy i skąd pochodzimy.

  • Wszystkie organy państwowe

Między innymi organy gmin, powiatów, samorządów województw i tym podobne. Ma na celu oddanie słusznego hołdu. Nawołuje do podejmowania właściwych i zgodnych z prawem decyzji, które wpłyną na obywateli.

  • Jednostki Sił Zbrojnych

Nakazuje pracującym tam ludziom, aby pamiętali o danej przysiędze, która jest zobowiązaniem wobec państwa i narodu. Akt ślubowania podkreślający ich zadania i cele.

Powyższa lista jest tylko niewielką częścią najważniejszych miejsc, gdzie możemy natrafić nie tylko na godło państwowe, ale także wszystkie symbole narodowe. Miejmy nadzieję, że w przyszłości takich miejsc będzie znacznie więcej.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *