Forma dla minimalistów

Gdy chcemy zaoszczędzić miejsca lub po prostu interesują nas nowoczesne rozwiązania architektoniczne, szczególną uwagę powinniśmy skupić na doborze schodów. Obecnie producenci stawiają na minimalizm, który świetnie sprawdzi się w delikatnie urządzonych i prostych wnętrzach domów oraz piętrowych mieszkań.
Architektura oszczędna w formie cieszy się obecnie ogromnym uznaniem. Nie tylko wnętrza w firmach czy biurach są urządzane bardzo skromnie, podobnie czyni się we własnych mieszkaniach. Niewiele osób decyduje się na skupowanie potężnych antyków, wolą proste, niewielkie meble i „lekkie” formy. Ważnym elementem wystroju wnętrza są schody, które – źle dobrane – mogą zupełnie zepsuć całą koncepcję minimalistycznego wystroju. Rozwiązaniem, które powinno się sprawdzić w takich wnętrzach są schody dywanowe. Ich cechą charakterystyczną jest brak belek policzkowych, dlatego całą konstrukcję stanowią potężne stopnie i podstopnie, niekiedy zwieńczone zdobioną, lekką balustradą.
Mocna konstrukcja
Ponieważ takie schody nie mają oparcia na podłodze, muszą być odpowiednio trwałe. Producenci wykorzystują najczęściej twarde drewno lub klejonki, które dodatkowo wsparte są o niewielkich rozmiarów stalowo-szklaną konstrukcję. Każdy element, który tworzy schody dywanowe musi być solidny i ciężki, najczęściej elementy mają od 8 do 10 centymetrów grubości. Chodzi oczywiście o swobodne utrzymanie osób, które po schodach wchodzą. Niezwykle ważne są również rozwiązania pozwalające na zamocowanie elementów składowych do ściany – ponieważ nie ma wsparcia u dołu, aby uzyskać odpowiednią sztywność konstrukcji trzeba ją dodatkowo wesprzeć, dlatego stosuje się potężne śruby montażowe, które zapewniają boczne zabezpieczenie całej konstrukcji.
Parada możliwości
Co prawda schody dywanowe nie są obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem stosowanym w polskich domach, regularnie zyskują zwolenników. Chodzi nie tylko o ciekawe rozwiązanie architektoniczne, ale również wspaniałe projekty oferowane nam przez producentów. Schody mogą być proste, ale również mogą być wyprowadzone łukiem. Stosowane są, to oczywiście opcjonalne, delikatne balustrady, które również dodają całej konstrukcji klasy. Schody najczęściej wykonane są z drewna, ale to wcale nie jest zasada, ponieważ można znaleźć również takie, które wytworzono z materiałów sztucznych. Wówczas możliwe jest uzyskanie niestandardowych kolorów i form. To właśnie ta dowolność wyboru sprawia, że projekty schodów zyskują kolejnych zwolenników. Może nie jest to najtańsza forma, ale bez wątpienia jedna z najoryginalniejszych.
Zobacz ofertę schodów dywanowych od First-Floor

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *