Prawidłowe działanie ogrzewania podłogowego w znacznym stopniu zależy od właściwie wykonanego projektu, w którym należy uwzględnić parametry techniczne użytych materiałów i zapotrzebowanie cieplne pomieszczeń. Można wyróżnić trzy rodzaje ogrzewania podłogowego: elektryczne, wodne, powietrzne.
Ogrzewanie podłogowe elektryczne
Elektryczne ogrzewanie podłogowe to system, w którym prąd elektryczny przepuszczany jest przez elementy grzejne umieszczone w podłodze. Rezultatem działania tego systemu jest stała, równomierna temperatura i przyjemne uczucie komfortu, ponieważ zimne powietrze jest wypychane do góry, gdzie nie jest już odczuwalne, a następnie natychmiast wraca w dół i ogrzewa się. Mechanizm ten pozwala uniknąć typowego problemu grzejników, pieców i innych konwencjonalnych źródeł ogrzewania, nieprzyjemnego uczucia chłodu, gdy tylko oddalimy się o kilka kroków od urządzenia grzejnego. Przed przystąpieniem do montażu systemu ogrzewania podłogowego musi być już wykonana paroizolacja (tam gdzie przewidują to normy techniczne), a przejścia rur hydraulicznych i/lub elektrycznych muszą być odpowiednio zakryte fundamentem, tak aby zapewnić podstawową płaską powierzchnię do montażu płyty izolacyjnej.Należy pamiętać, że w celu zainstalowania ogrzewania podłogowego powierzchnia podłoża musi być pozioma, bez zagłębień, zaskorupień i gruzu. Elektryczne ogrzewanie podłogowe wykonuje się za pomocą ułożenia pętli przewodu grzewczego, którą instaluje się zwykle po montażu innych instalacji, wodnej, elektrycznej i sanitarnej. Innym rozwiązaniem jest instalacja przewodów w warstwie kleju do płytek lub bezpośrednio pod panelami. Można też posłużyć się matami grzewczymi lub specjalnymi foliami z materiałem grzejnym, umieszczonym pod panelami. Właściwie wykonane ogrzewanie podłogowe zużywa mniej energii i gwarantuje równomierny rozkład ciepła. Dzięki dzisiejszej technologii, tego typu ogrzewanie umożliwia elektroniczną regulację temperatury, więc osoby mające problemy z krążeniem mogą po prostu ustawić termostat z temperaturą, by nie była zbyt wysoka.
Ogrzewanie podłogowe wodne
Wodne ogrzewanie podłogowe wyposażone jest w wężownice, w których płynie ciepła woda o znacznie niższej temperaturze (nie przekraczającej 35 stopni) niż w klasycznych grzejnikach. Woda może być podgrzewana przez centralny kocioł lub pompę ciepła, w niektórych systemach stosowane są również kolektory słoneczne. Do podstawowych zalet ogrzewania podłogowego wodnego można zaliczyć równomierny rozkład temperatur w pomieszczeniu i znaczny komfort cieplny. Plusem tego rodzaju ogrzewania jest również jego wszechstronność, ponieważ można je instalować zarówno w mniejszych, jak i w przestronnych pomieszczeniach.
Ogrzewanie podłogowe powietrzne
Ogrzewanie podłogowe powietrzne funkcjonuje przy wykorzystaniu nagrzewnic powietrza lub pieców nadmuchowych, które tłoczą gorące powietrze do rur ogrzewających płytę fundamentową, co zapewnia długotrwały przekaz równomiernej temperatury do wybranego pomieszczenia. Kolejnym atutem przemawiającym za wyborem nagrzewnicy do powietrznego ogrzewania podłogowego jest przystępna cena tego systemu grzewczego. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na najtańsze modele pieców, takie jak stalowe, czy też na piece ceramiczne, żeliwne lub majolikowe, możemy podejść do tego wydatku jak do przyszłej inwestycji w zakresie oszczędności energii, ale także jako do świadomego wyboru w zakresie zrównoważonego rozwoju ekologicznego, zwłaszcza jeśli zainstalujemy wersję opalaną pelletem lub drewnem, która pozwala na korzystanie z odnawialnego i czystego paliwa. Więcej o atutach systemów ogrzewania podłogowego przeczytasz na domdokuchni.pl