Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że praca stanowi jeden z najważniejszych elementów naszego codziennego życia. To właśnie na nią poświęcamy większość naszego dnia. Zdarza nam się jednak zabierać ją też do domu – praca może stać się tematem nie tylko naszych myśli, ale i rozmów ze znajomymi. Nie powinien dziwić zatem fakt, że tak istotna część życia ma istotny wpływ na nasze samopoczucie. W końcu każdy z nas chce czuć się w pracy jak najlepiej, prawda? Dlatego właśnie tak istotne jest odpowiednie dopasowanie środowiska do naszych indywidualnych preferencji. Czasami wysokie wynagrodzenie może zejść na drugi plan, jeśli sam charakter lub środowisko pracy nie będzie spełniać naszych oczekiwań. Co zatem powinniśmy zrobić, aby znaleźć posadę odpowiednio dopasowaną do naszych predyspozycji?
Na sam początek powinniśmy dowiedzieć się czegoś o sobie. Przy wyborze zawodu warto poświęcić chwilę na zaznajomienie się ze swoimi cechami oraz predyspozycjami zawodowymi. Może Ci w tym pomóc kwestionariusz osobowości. Dzięki znajomości własnej osobowości zyskasz nie tylko większą kontrolę nad samym sobą, ale też i nad własną karierą. To natomiast może zaowocować szybszym odnoszeniem sukcesów zawodowych. Prawdą jest, że osobowość oraz stanowisko nie muszą być dopasowane. Należy jednak pamiętać, że takie niedopasowanie w dłuższej perspektywie czasu może okazać się bardzo męczące i frustrujące, co z pewnością przełoży się negatywnie na nasze życie osobiste. Zamiast satysfakcji z wykonywania interesującej pracy towarzyszyć będzie nam poczucie beznadziei oraz straty czasu. A przecież czas, określany dziś przez wielu dobrem miana luksusowego, moglibyśmy spożytkować na robienie tego, co nas określa. Nie warto dać się zwieść głosom mówiącym, że będąc sobą nie znajdziemy zatrudnienia – każda cecha jest bowiem poszukiwana przez wiecznie rosnący rynek pracy.
Podstawą sukcesu jest dopasowanie osoby do odpowiedniego dla niej stanowiska. Poznanie swoich cech umożliwi ci zrozumienie, w jakim środowisku możesz działać najefektywniej. Do pełni skupienia potrzebujesz przestrzeni i ciszy, których nie jest w stanie zapewnić ci środowisko typu open space? W takim wypadku optymalnym wyjściem będzie dla ciebie praca w samotności. A może, wręcz przeciwnie, jesteś ekstrawertykiem, który – aby w pełni rozwinąć skrzydła – potrzebuje wokół gwaru ludzi i ich rozmów? Odpowiednie stanowisko znajdziesz niezależnie od swojej osobowości – nie istnieje coś takiego jak obiektywnie gorszy czy lepszy zestaw cech – są tylko źle dobrane stanowiska.
Dobra znajomość własnych preferencji zawodowych pozwoli ci na optymalizację poświęcanego czasu i energii w taki sposób, by były one właściwie rozplanowane na cały dzień pracy. Podczas poszukiwania pracy dobrze zastanów się nad tym, z jakimi wymaganiami wiąże się stanowisko, na które aplikujesz. Być może ta konkretna posada wiąże się z pracą pod ogromną presją czasu oraz wymaga bezwzględnego stosowania się do obowiązujących w firmie zasad, podczas gdy ty wolisz do każdego problemu podejść na spokojnie w indywidualny sposób? Mając te informacje będziesz w stanie zauważyć, że w tej sytuacji lepiej będzie zrezygnować z konkretnej oferty pracy.
Dobra znajomość samego siebie jest też niezwykle ważna w kontakcie z innymi ludźmi na co dzień. Dzięki samopoznaniu wiesz co kieruje twoimi zachowaniami i dlaczego do pewnych kwestii podchodzisz w taki, a nie inny sposób. Poprzez poznanie swojej osobowości łatwiej zrozumieć nam pewną uniwersalną prawdę – ludzie bardzo się od siebie różnią. Dzięki temu łatwiej zrozumiemy wybory oraz działania innych osób. Pozwoli nam to zarówno na poprawę umiejętności współpracy, jak i na zmniejszenie ryzyka powstawania konfliktów w procesie wspólnego podejmowania decyzji.
Co zatem w przypadku, kiedy postanawiamy zmienić zawód? W pierwszej chwili powinniśmy postawić na dopasowanie wymagań nowego stanowiska do posiadanych przez nas indywidualnych predyspozycji zawodowych. Dzięki temu będziemy w stanie z większą łatwością wyselekcjonować te oferty pracy, które pozwolą nam spełniać się nie tylko na polu zawodowym, ale i personalnym. Mówiąc krótko – znając swoją osobowość, jesteś w stanie o wiele łatwiej dopasować do siebie taki zawód, w którym rzeczywiście chciałbyś mieć szansę się rozwijać
Nasze cechy budują osobowość, czyli konstrukt, dzięki któremu zachowujemy się w konkretny, unikalny tylko dla nas sposób. Osobowość decyduje o naszych wzorcach reakcji i postawach wobec środowiska. Ma ona wpływ praktycznie na każdy aspekt naszego życia, dlatego właśnie jej kompleksowe poznanie pozwoli ci czerpać przyjemność z pięcia się po szczeblach kariery, której bez podejścia do testu osobowości mógłbyś nawet nigdy nie rozważać.