Charakterystyka i zasady pielęgnacji popularnej rośliny sundaville

Roślina sundaville jest w rzeczywistości hybrydą gatunków pnących znanych jako dipladenia lub mandevilla. Ta ostatnia nazwa pochodzi od nazwiska brytyjskiego przedstawiciela dyplomatycznego w Argentynie, Johna Henry’ego Mandeville’a. To on był botanikiem, który w 1700 roku sprowadził tę piękną roślinę, pochodzącą pierwotnie z Ameryki Południowej do Anglii, a następnie na resztę starego kontynentu.                    Przez lata doświadczeni ogrodnicy przeprowadzili wiele eksperymentów na tym gatunku, tworząc wiele krzyżówek o kwiatach w różnych kolorach, a wśród nich jest sundaville, która obecnie stała się najbardziej rozpowszechniona na poziomie komercyjnym. 

Charakterystyka rośliny sundaville

  Roślina sundaville jest wiecznie zielonym pnączem, jednak w pomieszczeniach zamkniętych nie ma właściwego dostępu do światła słonecznego, dlatego wytwarza dużo liści, ale mało kwiatów, a czasami nie wytwarza ich wcale. Z tego powodu jest to roślina zdecydowanie bardziej odpowiednia do uprawy na zewnątrz.                                                                      Główną cechą tego gatunku, który należy do rodziny Apocynaceae, jest jego kwitnienie, jest ono bardzo długie w porównaniu z normalnymi pnączami, w rzeczywistości trwa od kwietnia do początku zimy. Liście są owalne, gładkie, spiczaste i skromnych rozmiarów, kwiaty mają szczególny kształt, cylindryczny i wąski u podstawy, szerszy i zaokrąglony na szczycie, są bardzo jaskrawo zabarwione w odcieniach od jasnoróżowego do purpurowo czerwonego. Grube gałęzie można łatwo przystosować do okrywania pergoli lub tarasów, na których z czasem bujnie się rozrosną.

Uprawa rośliny sundaville

  Sundaville to rośliny, które bardzo dobrze znoszą letnie upały i preferują słoneczne stanowiska. Nie tolerują jednak zimna, wiatru, a zwłaszcza mrozu. Na obszarach o bardzo niskich temperaturach w zimie zaleca się nie uprawiać tego gatunku w ziemi. W takich przypadkach lepiej jest umieścić te rośliny w dużych doniczkach, aby były chronione wewnątrz w zimnej porze roku.    Przy uprawie tej rośliny należy zwrócić uwagę na następujące czynniki: 

1. Światło. Rośliny te preferują jasne stanowiska w pełnym słońcu, ale lubią również półcień, w rzeczywistości ich popularność wynika z ich wielkiej wszechstronności i odporności, gwarantując obfite kwitnienie również na mało eksponowanych tarasach, gdzie inne gatunki nie kwitną. Nie straszne im letnie upały i morska bryza.     

2.Temperatura. W żadnym wypadku nie powinna być niższa niż dwanaście stopni, aby utrzymać sundaville w najlepszej formie. 

3. Woda. Wśród pozytywnych cech tej rośliny, które sprawiły, że odniosła taki sukces, jest zdolność jej korzeni do wchłaniania wody i zatrzymywania jej, dzięki czemu można pokonać nawet               długie okresy suszy, pozostawiając ją wystawioną na działanie letniego słońca. Zalecamy jednak regularne podlewanie, upewniając się, że gleba jest sucha przed ponownym podlaniem. W zimnych miesiącach najlepiej zawiesić lub znacznie ograniczyć podlewanie, zwłaszcza w chłodniejszym klimacie.

   Ten gatunek wymaga przycinania tylko raz, na początku zimy, gdy opadną ostatnie kwiaty, wtedy należy skrócić krzewy u podstawy rośliny do około dziesięciu centymetrów długości. Dzięki temu zabiegowi w ciepłej porze roku sundaville wypuści nowe zielone pędy. 

Rozmnażane i pielęgnacja rośliny sundaville

   W okresie zimowym należy nawozić sundaville dobrym nawozem dla roślin kwitnących. Komponent może być mieszany z wodą do nawadniania. Od wiosny do zimy potrzebny jest płynny nawóz zawierający wszystkie ważne minerały. Jeśli sundaville jest uprawiana w doniczce, należy co dwa lata wczesną wiosną zmienić pojemnik, być może na nieco większy.                Gatunek ten rozmnaża się przez nasiona, które należy umieścić w pojemnikach z glebą zmieszaną z piaskiem, ale mieszanka musi być zawsze wilgotna i przechowywana w jasnych pomieszczeniach. Nowo narodzone rośliny powinny być trzymane w pomieszczeniach, zwłaszcza w okresie chłodów. Alternatywnie, można przygotować sadzonki sundaville wiosną, wtedy trzeba usunąć części gałęzi na górze i umieścić je w doniczkach pełnych gleby i piasku.

  Sundaville to roślina letnia, która uwielbia wysokie temperatury i bezpośrednie słońce przez cały dzień. W swoim naturalnym środowisku roślina ta nie jest w ogóle przyzwyczajona do niskich temperatur i nie zna zimy. W związku z tym w naszych szerokościach geograficznych sundaville jest rośliną, która może nie przetrwać zimy.   Aby roślina ta przetrwała zimną porę roku, można spróbować przykryć ją ochronnym prześcieradłem z włókniny lub umieścić sundavillę pod osłoną lub w szklarni. W obu przypadkach należy upewnić się, że roślina otrzymuje wiele godzin bezpośredniego światła. Więcej o charakterystyce i zasadach pielęgnacji sundaville przeczytasz na complexdom.pl

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *