Przestrzeń łazienkowa jest miejscem, które wymaga wyjątkowej staranności w projektowaniu i aranżacji. Domowe pokoje łazienkowe są zazwyczaj stosunkowo niewielkich rozmiarów, dlatego tak ważne jest, aby maksymalnie wykorzystać nawet niewielki metraż. Łazienka musi być przede wszystkim funkcjonalna, ale przy kreatywnym podejściu do jej wystroju, możemy z niej uczynić prawdziwą wizytówkę naszego domu czy mieszkania. Jak w takim razie gustownie i praktycznie urządzić domową łazienkę?
Funkcjonalność jest kluczowa
Wnętrze łazienki powinno być ściśle dostosowane do naszych higieniczno-sanitarnych potrzeb, dlatego warto zadać sobie kilka pytań na samym początku jej aranżacji:
- Prysznic czy wanna? (możliwe jest również połączenie obu urządzeń i stworzenie opcji 2w1)
- Czy pralka i suszarka będą znajdować się w łazience?
- Podwójna czy pojedyncza umywalka?
Podjęcie tych decyzji powinno być dobrze przemyślane i bezpośrednio związane z metrażem, jakim dysponujemy – pomóc w tym może architekt wnętrza, który doradzi, na jakie warianty i konfiguracje najlepiej jest się w naszym przypadku zdecydować. Na tym etapie można już myśleć o ogólnym stylu wnętrza. W łazienkowej przestrzeni świetnie sprawdzają się jaśniejsze, stonowane kolory oraz dekoracyjny minimalizm. Tak przemyślana przestrzeń zapewni domownikom poczucie harmonii i atmosferę intymności.
Oświetlenie oraz dekoracje
Łazienka to przede wszystkim miejsce codziennych rytuałów pielęgnacyjnych, czynności higienicznych oraz zabiegów upiększających. Właśnie dlatego dobre oświetlenie tej przestrzeni to absolutny priorytet przy jej projektowaniu. W pokoju łazienkowym powinno znajdować się kilka źródeł światła, tak żeby można było swobodnie zmieniać oświetlane strefy oraz w razie potrzeby łatwo oświetlić całą łazienkę. Oprócz głównej lampy górnej pozostałe oświetlenie montuje się z reguły nad umywalkami oraz w pobliżu luster. W tym ostatnim wypadku ciekawym rozwiązaniem będzie kinkiet nad lustro. Tego rodzaju lampy, jak prezentowane np. tutaj: https://boxlab.pl/kinkiet-nad-lustro wypełniają pokój ciepłym światłem i nadają wnętrzu kameralną i przytulną atmosferę. Z kolei unikać należy nisko wiszących oraz stojących lamp – mogą one niepotrzebnie ograniczać ruchy oraz narażać na niebezpieczeństwo w razie zetknięcia kabli z wodą. Przy wyborze dominującej kolorystyki oraz dekoracji zawsze też warto pamiętać, że jasne kolory odbijają światło i optycznie powiększają przestrzeń pokoju.