Anturium jako roślina domowa

Anturium jest egzotyczną byliną z charakterystycznymi kwiatami przypominającymi serce. Jest to roślina doniczkowa, a także uprawiana na kwiaty cięte. W Polsce zdobywa coraz większa popularność i dość często można ją spotkać na domowych parapetach. Najczęściej kojarzona jest z kwiatami koloru czerwonego. Trochę rzadziej spotyka się białe kwiaty.

Anturium kwitnie przez cały rok. Dzięki temu wygląda zawsze atrakcyjnie. Swojemu ciągłemu kwitnięciu, zawdzięcza popularność w kwiaciarniach. Ładnie wygląda w wiązankach. W związku z kwitnięciem w okresie Świąt Bożego Narodzenia, łatwo i estetycznie można ją połączyć z dekoracjami choinkowymi.

Jak dbać o anturium

Należy do roślin uważanych za łatwe w uprawie. Anturium lubi stale wilgotne podłoże o odczynie 4,5-5,5 ph. Roślina rośnie najlepiej w miejscach, w których ma dużo światła. Słońce nie może jednak bezpośrednio jej oświecać. Nawozić należy wiosną i wczesnym latem. Kurz osiadający na liściach, najlepiej jest przecierać delikatnie wilgotną szmatką. Roślina pielęgnowana odpowiednio, będzie cieszyć oko pięknym zielonym kolorem liści oraz dużym nasyceniem koloru kwiatów. Anturium lubi stałe temperatury. Najlepiej w przedziale 18-20 stopni Celsjusza. Należy unikać przeciągów i umieszczenia rośliny przy gorącym kaloryferze. Podobnie zresztą jak większość roślin doniczkowych uprawianych w domach.

Bylinę rozmnażamy przez oddzielenie odrostów. 

Odmiany anturium

Anturium to roślina o wielu odmianach. W Polsce najpopularniejszą odmianą jest Anturium Andrego. Inne popularne odmiany to:

  • Anturium Scherzera
  • Acropolis
  • Summer Love
  • Red Love
  • Champion
  • Fantasia.

Anturium jako roślina trująca

Należy pamiętać, że anturium jest rośliną trującą dla kota. Szacuje się jej toksyczność na poziom umiarkowanym. U kota może powodować biegunkę i podrażnienie błon śluzowych. Warto więc zabezpieczyć roślinę przed dostępem zwierzęcia. Podobnie jak inne kwiaty domowe np. azalia, cyklamen, fikusy, monstera, skrzydłokwiat ma negatywny wpływ na zdrowie kota. Więcej o anturium przeczytasz na expodom.pl

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *