3 pytania o ogrzewanie podłogowe

Czy na podłodze z instalacją ogrzewania podłogowego można ustawiać kwiaty? To jedno z wielu pytań, które zadajemy sobie przymierzając się do zainstalowania sobie instalacji ociepleniowej w postaci mat grzewczych Elektra lub innych. W rzeczywistości, doświadczenie osób, które trzymają w domu takie kwiaty jak palmy, fiskusy i inne pokaźne gatunki, które rozrastają się dumnie w wielkich doniczkach nowi nam, że nie ma problemu z umieszczeniem ich na podłodze z matami grzewczymi. Wszystko oczywiście pod warunkiem, że kwiatek będzie umieszczony na podstawce, która zapewni im odstęp od bezpośredniego styku z podłożem. Podstawki tego typu mogą być na kółkach lub też mogą być statyczne. Znajdziemy je w każdym sklepie z wyposażeniem wnętrz.

Ogrzewanie podłogowe jest nieprzyjazne alergikom

Pomieszczenia z ogrzewaniem podłogowym kurzą się bardziej niż te ogrzewane kaloryferami
Jest to popularnie przekazywany mit. W rzeczywistości jest zupełnie na odwrót. Wnętrza domów lub mieszkań ogrzewanych podłogowo są przyjazne alergikom. Wszystko przez to, że ogrzewanie podłogowe, w przeciwieństwie do ogrzewania tradycyjnego, wykorzystującego kaloryfery, nie powoduje takiej cyrkulacji powietrza jak ogrzewanie konwekcyjne. Przekazywanie ciepła spod podłogi odbywa się w tym przypadku przez promieniowanie. Dodatkowo, ruch powietrza jest naturalnie minimalizowany przez to, że różnica między urządzeniem grzewczym a resztą pomieszczenia jest mniejsza w przypadku ogrzewania podłogowego niż w przypadku kaloryferów. Podłoga jest nagrzana do ok. 22-27 stopni Celsjusza, gdy temperatura powierzchni kaloryfera sięga nawet 60 stopni.

Ogrzewanie podłogowe jest drogie


Elektryczne ogrzewanie podłogowe może być drogie jeśli mamy nieodpowiedniego dostawcy prądu oraz jeśli nie nauczymy się nie przegrzewa pomieszczeń. W rzeczywistości jednak trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że posiadając ogrzewanie podłogowe możemy ogrzewać pomieszczenie do znacznie niższej temperatury niż w przypadku, gdy mamy ogrzewanie tradycyjne, oparte na kaloryferach. Wszystko dzięki temu, że ogrzewanie podłogowe już przy niskiej temperaturze daje zdecydowanie większy komfort cieplny, odczuwalny przez każdego użytkownika pomieszczenia, niż kaloryfery. Dzięki zachowaniu niższej temperatury pomieszczenia, możliwe jest zachowanie większego poziomu wilgotności w mieszkaniu, co oczywiście wychodzi na korzyść wszystkim mieszkańcom. Na większy komfort użytkowania pomieszczeń z ogrzewaniem podłogowym wpływa również rozkład temperatury polegający na tym, że najcieplej jest na poziomie stóp i nóg, a nie na poziomie głowy, tak jak w pomieszczeniach ogrzewanych kaloryferami.
Jak widać, ogrzewanie podłogowe elektryczne lub wodne nie jest tak straszne, jak je malują!

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *